Holographic equilibration in confining gauge theories
Hapsolma özelliğine sahip ayar teorilerinde holografik denge kurma süreci
- Tez No: 470648
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KEMAL SAÇLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, dışarıdan eklenmiş manyetik alanın, geliştirilmiş holografik Kuantum-RenkDinamigi kuramının hapsolma özelliği göstermeyen fazında denge kurma süreci üzerindeki etkileri, ayar/kütle çekim ikiligi kullanılarak incelenmektedir. Düzlemsel ufka sahip kara delik çözümlerinin yarı-normal mod spektrumu skaler ve vektor kanallar için hesaplanmış, ayrıca sıcaklık, momentum ve manyetik alana baglılığı çalışılmıştır. Bu yarı-normal modların kompleks düzlem üzerindeki davranışlarının incelenmesi sonucunda, denge kurma sürecini kontrol eden modun manyetik alana, sıcaklıga ve momentuma bağlı olarak değiştiği gözlemlenmiştir. Vektor kanalda denge kurma sürecini kontrol eden hidrodinamik modun baskınlıgını kaybettiği ve dolayısıyla hidrodinamik yaklaşımın kullanılamaz olmaya başladığı bir kritik manyetik alan degeri tespit edilmiştir. Bu tez temel olarak yayımlanmışl araştırmamız olan [1]'e dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
We investigate the effect of external magnetic fields on equilibration in the improved holographic QCD theory in the deconfined phase using the gauge/gravity duality. In particular we calculate the quasinormal mode spectra in the corresponding black brane solutions and study their dependence on temperature, momentum and magnetic field, both in the scalar and the shear channels. We find complex patterns in the motion of quasinormal modes on the complex plane, including certain cross overs between the lowest lying modes under varying magnetic field, momentum and temperature. We also discover a critical value of the magnetic field Bc above which the hydrodynamic approximation breaks down, as the imaginary part of the first excited quasi-normal mode in the shear channel becomes smaller than that of the hydro mode. This thesis is mainly based on the published research [1].