Trijenerasyon sisteminde gaz motoru ünitesi yağlama yağının soğutulmasından elde edilen enerjinin boyler sisteminde kullanılması
Using the energy obtained from the cooling of the gas motor unit lubricating oil for the boiler in the trigeneration system
  1. Tez No: 470660
  2. Yazar: RESÜL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Trijenerasyon sistemi, (Birleşik Soğutma-Isı-Güç Sistemleri) elektrik ve ısı enerjisinin aynı yakıttan, aynı sistem içerisinde, eş zamanlı olarak üretilmesidir. Endüstri ve konut uygulamalarında iki enerji türünede ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistemlerde en önemli nokta yakıtın enerjisinden optimal derecede yararlanmaktır. Geleneksel elektrik üretim sistemlerinde verim %35-40 civarındayken, trijenerasyon sistemiyle üretilen enerji verimliliği %80-85'e kadar çıkmaktadır. Birleşik Isı Güç sistemlerinde kullanılan yöntemlerden biri de gaz motorlu trijenerasyon sistemleridir. Bu sistemlerde gaz motoru ve alternatör yardımıyla elektrik üretilirken, açığa çıkan atık ısıdan da ısıtma ve soğutma enerjisi olarak faydalanılmaktadır. Trijenerasyon sisteminde geri kazanılan atık ısılar; motora alınan yanma havasının soğutulmasından elde edilen ısı, motorda dolaşan yağlama yağından kazanılan ısı, motor gövdesinin soğutulmasından elde edilen ısı ve baca gazından elde edilen ısıdır. Bu çalışmanının amacı, yağlama yağı soğutma suyu atık ısısından faydalanılmayan sistemin, bu atık ısısının, plakalı eşanjörler ve kullanım suyu yardımıyla geri kazanılması ve akümülasyon tankında geçici depolanarak sirkülasyon pompaları vasıtası ile boyler sisteminde ön ısıtma olarak kullanılmasıyla sistemin enerjiden yararlanma oranının artırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The Trigeneration System (Combined Cooling, Heat and Power Systems) is the simultaneous production of the electricity and heat energy from the same fuel in the same system. Both of these energies are needed in the industrial applications and the residence buildings. The most important point in these systems is to make optimal use of the fuel's energy. While the efficiency of conventional electricity generation systems is around 35-40%, the energy efficiency produced by the trigeneration system is up to 80-85%. One of the methods used in combined heat and power systems is the trigeneration systems with gas engines. In these systems, the generated waste heat is made use of as a heating and cooling energy while the electricity is produced with the help of a gas engine and an alternator. The heat obtained by cooling the combustion air absorbed in the engine, the heat acquired from the lubrication oil processing in the engine, the heat obtained by cooling the engine casing and obtained from stack gas are the recycled waste heats in the trigeneration system. The aim of this study is to recover the efficiency of the current system which does not make use of the waste heat of cooling water of the lubricant oil and to regain this waste heat with the help of plate exchangers and running water and by keeping it temporarily in the accumulation tank and using it for preheat in boiler system through circulation pumps so that the system's operating rate of the energy improves.