İçten yanmalı motorlarda hidrojenin katalizör olarak kullanımı
Use of hydrogen as catalyst in internal combustion engines
  1. Tez No: 470661
  2. Yazar: MURAT ÇAĞRI SÜCÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, hidrojenin element olarak yapısı, üretilmesi, depolanması ve yanma özellikleri daha önce yapılmış olan akademik çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin derlenmesi sonucu, içten yanmalı motorlu araçlarda katalizör olarak kullanılması için belirli yöntemler ve araştırmaları ortaya koymuştur. Enerji kaynağı olarak hidrojen kullanımının çevresel faydaları ve enerji verimi değerleri diğer yakıt türleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu karşılaştırmalar sonucunda hidrojenin avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, specific methods and researches are mentioned for the use of hydrogen as an element and its production, storage and combustion characteristics are evaluated and used as catalyst in internal combustion motor vehicles. The environmental benefits of using hydrogen as energy source and energy efficiency values are compared with other fuel types. In addition, these comparisons interpreted the advantages and disadvantages of hydrogen.