Evaparatif soğutma
  1. Tez No: 47068
  2. Yazar: CENGİZ ÖZBUĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Evaporatif soğutma, suyun buharlaştırma yoluyla hava soğutma işlemine verilen isimdir. Suyun, doğrudan doğruya şartlandırılarak hava içine buharlaştınlması ile yapılan soğutmaya, direkt evaporatif soğutma denir. Direkt evaporatif soğutma, en eski ve en çok bilinen evaporatif soğutma şeklidir. Suyun, şartlandırılacak hava bulunan rijit bir yüzey üzerinden başka bir hava kütlesine buharlaştırılmasıyla yapılan soğutmaya, indirekt evaporatif soğutma adı verilir. İndirekt evaporatif soğutmada, şartlandırılacak hava ve rijit yüzey sıcaklıkları farklı olduğundan, bu ikisi arasında meydana gelen ısı transferi sonucu hava sıcaklığı azalır. Özellikle yaş termometre sıcaklığını 24°C değerinden küçük, kuru termometre sıcaklığının 32°C değerinden büyük olduğu havanın soğutulması problemlerinde evaporatif soğutma yöntemi daima gözönünde tutulması gereken bir sistemdir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaporative air cooling evaporates water into an airsteam. When water evapoates into the air being cooled, it creates direct evaporative cooling, the oldest and most common form. However, when the evaporation occurs separately and the air is cooled without humidity gain, the process is indirect evaporative cooling. Evaporative cooling is feasible in localities where high dry-bulb temperatures (32°C and over) occur simultaneously with low wetbulp temperatures (24°C and under). X