Evaporatif soğutmalı binary jeotermal enerji santralinin performansının ekserji analizi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 970369
  2. Yazar: ALİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNGÖR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik ve Isı Tekniği Bilim Dalı
Özet
Jeotermal enerji yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynaktır; ancak, verimli kullanımı genellikle operasyonel verimsizlikler ve yetersiz sistem yönetimi nedeniyle sınırlıdır. Performansı iyileştirmek ve uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlamak için ayrıntılı enerji değerlendirmeleri gereklidir. Bu çalışma, gerçek işletme verilerine dayalı olarak, ekserji analizi kullanarak hava soğutmalı ve evaporatif soğutma konfigürasyonlarını dikkate alarak bir ikili jeotermal enerji santralinin (GPP) performansının karşılaştırmalı bir değerlendirmesini amaçlamaktadır. Genel sistem verimliliğini ve tek tek bileşenlerin performansını değerlendirmek için ekserjik parametreler uygulanmıştır. Ayrıca, çevresel etkiyi değerlendirmek için karbon emisyonu analizi yapılmıştır. Sonuçlar, eva-poratif soğutmalı sistemin hava soğutmalı sisteme (48,38%) göre daha yüksek ekserji verimliliği (53,57%) elde ettiğini göstermektedir. Hava soğutmalı sistemde, Kondenser I en yüksek ekserji kaybına (27%) sahipken, evaporatif sistemde Buharlaştırıcı II en yüksek paya (25%) sahiptir. Sonuç olarak, evaporatif soğutma sisteminin uygulanması, kon-densere giren havanın sıcaklığını düşürmüştür. Bu düşüş, kondenser yüzeyinde daha düşük bir yoğuşma sıcaklığına yol açarak türbin egzoz basıncını düşürmüş ve sonuç olarak sistemin net güç çıkışını artırmıştır. Ayrıca, evaporatif soğutma sisteminin hava soğutmalı sisteme kıyasla yaklaşık %13 daha az karbon emisyonu ürettiği bulunmuştur, bu da çevresel sürdürülebilirlik açısından avantajını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy is a renewable and sustainable resource; however, its efficient use is often limited by operational inefficiencies and poor system management. To improve performance and ensure long-term sustainability, detailed energy assessments are es-sential. This study aims for a comparative assessment of the performance of a binary geothermal power plant (GPP) considering air-cooled and evaporative cooling configu-rations using exergy analysis, based on real operating data. Exergetic parameters were applied to evaluate both overall system efficiency and the performance of individual components. Additionally, a carbon emission analysis was conducted to assess environmental impact. The results indicate that the evaporative-cooled system achieved higher exergy efficiency (53.57%) than the air-cooled system (48.38%). In the air-cooled system, Condenser I had the highest exergy destruction (27%), while in the evaporative system, Vaporizer II had the highest share (25%). As a result, the application of the evaporative cooling system reduced the temperature of the air entering the condenser. This reduction led to a lower condensation temperature at the condenser surface, thereby decreasing the turbine exhaust pressure and ultimately enhancing the net power output of the system. Moreover, the evaporative cooling system was found to produce ap-proximately 13% less carbon emissions compared to the air-cooled system, indicating its advantage in terms of environmental sustainability.