Bilecik, Osmaneli'nin yaban hayatı potansiyelinin araştırılması
Investigations on wildlife potential of Osmaneli, Bilecik
  1. Tez No: 470712
  2. Yazar: ÖMER TAHA SÖZGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ÜNAL, PROF. DR. İDRİS OĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, Bilecik iline bağlı Osmaneli ilçesindeki yaban hayatı potansiyelinin araştırılması kapsamında, yaban hayvanı türleri tespit edilmiş, bu türlerin avlanma durumları, ilçedeki avcılığın durumu, yaban hayatı farkındalığı ve yaban hayatı – insan ihtilafı, 2015 - 2016 yılları arasında araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, çalışma alanındaki yaban hayatı popülasyonlarının korunmasına yardımcı olmaktır. Bu amaçla çalışma alanının yaban hayatı unsurlarının varlık / yokluklarına dayanarak Osmaneli'nin yaban hayatı potansiyeli, av turizmi potansiyeli ve ekolojik problemleri tespit edilmiştir. Çalışma başlıca anket - mülakat uygulamasına dayanmaktadır. Yöreyi iyi bilen, 33'ü çiftçilik veya hayvancılıkla uğraşan, 50 resmî avcı ile yapılan anketlerden, 2'si çiftçi olan 12 avcı ve 1 doğa rehberi ile yapılan mülakatlardan yararlanılmıştır. Ayrıca saha çalışmalarında yapılan gözlemler ile yörede görülen türler ve diğer belirtileri kaydedilmiştir. İlçe genelinde yaban hayatı popülasyonlarının, av potansiyelinin ve av turizminin geliştirilebileceği görülmüş olup buna yönelik tedbirler ile tarım ve hayvancılıkla uğraşanların mevcut ihtilaflarının giderilmesine yönelik ekolojik çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, within the scope of investigations on wildlife potential, wild animal species of study area (Bilecik – Osmaneli, Turkey), as well as their hunting status, status of hunting, wildlife awareness and human – wildlife conflicts were investigated between the years of 2015 - 2016. The aim of the study is to support conservation activities of wildlife population in the study area. For this purpose, wildlife potential, hunting tourism potential and ecological problems are determined based on presence / absence data of wildlife components in the study area. The study is mainly based on the survey - interview applications in the area. Surveys were applied on 33 farmer or rancher of total 50 legal hunters that know the region well. Interviews were applied on totally 13 people which one of them was a nature guide and rest of them hunters. Also findings of the direct observations or searched tracks and signs were recorded. As a consequence, it was determined that wildlife populations, hunting potential and hunting tourism improvable on the condition to perform required precautions. Also some ecological solutions have been suggested to human – wildlife conflicts of the farmers and ranchers, districtal-wide.