Isparta-Keçiborlu amorf silis yataklarının tarım teknolojileri alanında kullanım özelliklerinin belirlenmesi
Identifying the usage opportunities of amorpheus silica ores around Isparta-Keciborlu region in agronomic technology
  1. Tez No: 470711
  2. Yazar: ÖMER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN, DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diyatomit, Kizelgur ve Tripoli isimleriyle de bilinen, su yosunları sınıfından mikroskobik alglerin çökelmesi sonucu oluşmuş SiO2+nH2O bileşiminde, hafif ve kolay ufalanabilen endüstriyel bir kayaçtır. Diyatome canlıların hayatlarını sürdürebilmek için silis kaynağına ihtiyaç duyduklarından, daha çok volkanik faaliyetlerin yoğun olduğu tatlı sularda, az tuzlu göllerde ve deniz sularında yaşamaktadırlar. Diyatomeler biyolojik, ekolojik ve ekonomik yönden büyük öneme sahip, her türlü sucul ortamda yaşayabilen foto sentetik alglerdir. Diyatomit, çok geniş kullanım alanına sahip biyolojik orijinli tek doğal mineraldir. Diyatomitin tarımda kullanım alanları da çok yaygındır bunlardan bazıları: Gübrelerde dolgu malzemesi, tohum kaplama materyali veya son yıllarda özellikle organik tarımda yaygınlaşan doğrudan kullanımı ile toprak düzenleyici, biyopestisit veya iyi bir tohum kaplama materyalidir. Organik ve inorganik toprak ıslah edici olarak bitki büyümesini teşvik etmek için toprak fiziksel ve kimyasal özellikleri geliştirmek için genellikle toprağa ilave edilirler. Bu çalışmada, Isparta-Keçiborlu amorf silis yataklarının tarım teknolojileri alanında kullanım özellikleri belirlenmiştir: Yöredeki yataklarda Amorf silis (SiO2) oranı genelde %80–92 yüksek, S ve Fe alterasyonu olan yerlerde %45–57 daha düşüktür. Doğal halde doymuş yaş baz nem %19–36, oda sıcaklığında depolanmış kuru nem %12–13 arasındadır. Kuru hacim ağırlığı: Amorf silisyum oranı yüksek (saf) olanlarda 0.49 g/cm3 iken Fe vb. hidrotermal alterasyonlu olanlarda 1.08 g/cm3 dür. Örnek tiplerine bağlı olarak Özgül ısıları (Cp, J/kg°C) 1707–2160; EC (1:2.5 için): 0.16 – >20 mS/cm; pH (1:2.5 için): 1.25–7.86; Doğal yığılma açısı (°): 30.7 – 34.7; Doğal yığılma katsayısı (tan°): 0.60–0.69; Yuvarlanma açısı (°): 27.0–32.8; Yuvarlanma katsayısı (tan°): 0.51–0.65; Renk değerleri (materyal granül iriliği
Özet (Çeviri)
Diatomite, also known as Kieselguhr and Tripoli, has a composition of SiO2+nH2O being formed by the deposition of the microscopic algae that belongs to the class of algae, is a soft and easy crumbling rock. Diatomite clans mostly live in the marine waters in which volcanic activity is strong, in little salty lakes and in the brine because of their need for the silica sources in order to continue their existence. Diatomite clans are the photosynthetic algae that can live in all kinds of the aquatic environment. They also have importance in terms of the biological, ecological and economic aspects. Diatomite is the only natural mineral with the biological origin having a very wide range of usage area. Diatomite is also very common in agricultural applications. Some of these areas: filling material in fertilizers, seed coating material and/or in recent years, frequently it has been used directly in organic farming as; soil conditioner, bio-pesticides or again seed coating material. They are generally added to the soil to improve the physical and chemical properties promoting plant-growth as the conditioner of organic and inorganic soil (soil conditioner). In this study, some physical and chemical properties of Isparta-Keçiborlu amorphous silica deposits have been determined in the field of agronomic technology: Amorphous silica (SiO2) ratio is generally %80-92 higher in sedimentary beds and %45-57 lower in S and Fe alteration areas. Naturally saturated base moisture content is %19-36, dry moisture stored at room temperature is between %12-13. Dry volume weight: Amorphous siliceous is 0.49 g / cm3 in high (pure) ones, while Fe and so on and 1.08 g/cm3 in those with hydrothermal alteration. Specific heat (Cp, J/kg °C) 1707-2160 depending on sample types; EC (for 1: 2.5): 0.16 - >20 mS / cm; PH (for 1: 2.5): 1.25-7.86; Natural agglomeration angle (°): 30.7 - 34.7; Natural accumulation coefficient (tan °): 0.60-0.69; Roll angle (°): 27.0-32.8; Rolling coefficient (tan): 0.51-0.65; Color values (for material granular strength