Armut ağaçları çiçeklerinde beslenen Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera:Cetoniidae)'nın yakalanması üzerine farklı tuzakların etkisi
Effect of different traps for catching of Tropinota (Epicometis) hirta (Poda) (Coleoptera:Cetoniidae) on flowers of pear tree
- Tez No: 470714
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, 2015 ve 2016 yıllarında Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Karapınar köyündeki armut ağaçlarının çiçeklerinde ekonomik zarara neden olan Tropinota hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae)'nın farklı tuzaklar kullanılarak yakalanmasını amaçlanmıştır. Bu çalışmada açık mavi renkli plastik huniler kullanılmıştır. Ayrıca ticari olarak kullanılan VARb3k tuzak çeşidi çalışmada kullanılan diğer tuzaklarla karşılaştırılmak için denemeye dahil edilmiştir. Çalışmada Trans-cinnamyl alcohol (C), Trans-anethol (A), 4-methoxyphenethyl alcohol (M), çekicileri kullanılmıştır. Çalışma armut bahçesinde on tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda, 2015 yılında en fazla böcek, ağaçta asılı çekicili huni tuzaklar ile 339 adet, en az böcek ise VARb3k isimli tuzaklarda 194 adet yakalanmıştır. 2016 yılında, 945 adet ile en fazla birey yine yerden 1.5 m yükseklikte ağaçta asılı çekicili huni tuzaklarda yakalanmıştır. En az birey ise her iki yılda da VARb3k tuzak çeşidinde yakalanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to catch Tropinota hirta (Poda) (Coleoptera: Scarabaeidae) damaging on flowers of pear trees by using different traps in years between 2015 and 2016 in Burdur. All traps were used blue plastic funnels. Besides, VARb3k were used commercially was involved not to mix up with other traps. Trans-cinnamly alcohol (C), Trans-anethol (A), 4-methoxyphenethyl alcohol (M) were used to attract pests. The study was performed as ten repetitive in the field. The highest numbers of insects with a number of 339 were caught by using hanged funnel traps and the lowest numbers of insects with a number of 194 were caught using trap by VARb3k in 2015. The highest number of insects trapped using hanged funnel traps at 1.5 height meter in 2016 was 945 adults.