Atık plastiklerin karayolunda kullanımı
Use of waste plastics in road pavements
  1. Tez No: 470722
  2. Yazar: NİMET İNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Atık olarak elde edilen çeşitli ürünlerin depolanması veya doğaya terk edilmesi çok büyük güçlükler yaratmakta, çevre kirliliği dâhil topluma büyük sorunlar getirmektedir. Günümüzde, çeşitli ürünlerin üretimi sırasında elde edilen yan ürün veya atıkların değerlendirilmesi üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Atıklar, yeni ürünlerin elde edilmesinde veya mevcut ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılabilmektedir. Atık malzeme ve yan ürünlerin değerlendirilmesi, hem çok kısıtlı olan doğal malzemelerin kullanımını azaltarak doğanın tahrip edilmesini önlemekte, hem de malzemelerin atılmak üzere depolanması durumunda çevrede oluşacak problemleri en aza indirmektedir. Bu nedenle; endüstriyel atıkların çeşitli kullanım alanlarında değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılması gerekmektedir. Son yıllarda, endüstriyel atıkların karayolu inşaatlarında değerlendirilerek ortadan kaldırılmaları için yapılan çalışmalar yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, atık plastik malzemelerin performansları bakımından teknik avantajlarını tanıtmak ve yalnızca bir atık maddesi olarak bilinen bu malzemenin aslında yol malzemesi olarak değerlendirildiğinde elde edilecek çevresel, ekonomik ve teknik faydaları belirtmektir.
Özet (Çeviri)
Storage or throwing over to the nature of various products gained in the form of waste creates great difficulties and lead to great problems including environmental pollution in the civilization. Today, various studies are conducted to recycle wastes and by-products gained during the manufactory of various products. Wastes can be used to obtain new products or as an additional substance in the present products. Recycle of wastes and by-products both prevents damage to the nature and reduces the occurrence of environmental problems to a minimum level by reducing the usage of very scarcely found natural substances. Thus, it is important that industrial wastes be gained to state economy through being recycled for various uses. In recent years, studies on removing wastes through recycling on highway layers are extended. The purpose of this study is to introduce technical advantages of the waste plastic materials in terms of their performances and environmental, economic and technical advantages of these material-only known as a simple waste material when they are used as road material.