Gökçebağ (Burdur) ve Gölbaşı (Isparta) yöresindeki erken tersiyer denizel kayaç serilerinin nannoplankton stratigrafisi
Stratigraphical analysis based on nannofossils of early marine sedimentary rocks located in Burdur and Isparta district
  1. Tez No: 470723
  2. Yazar: NUR SEÇİL YÜZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS KEMAL SAGULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma konusu, Gökçebağ (Burdur) ve Gölbaşı (Isparta) yöresindeki Erken Tersiyer yaşlı denizel kayaç serilerinin nannoplankton stratigrafisidir. Tez konusunu oluşturan formasyonlarınnannoplankton biyostratigrafisine dayanarak yapılan biyostragrafik çözümlemelerinde eş yaşlı ve taşınmış olarak kökensel ayrımlanmış 104adet nanoplankton türü tanımlanmıştır. Formasyonlar ve elde edilen biyostratigrafi birimleri gençten yaşlıya doğru: Güneyce Formasyonu NN3- Sphenolithus belemnoszonu, Isparta Formasyonu NP16-Discoaster tani nodifer/NP17-Discoaster saipanensis/NP18-Chasmolithus oaumaruensiszonları, Çiğdemtepe Formasyonu CC25-Arkhangelskiella cymbiformis/NP6-Heliolithus kleinpellii/NP7-Discoaster mohleri zonları, Söbüdağ Formasyonu ve Gökçebağ karışığıdır. Sahanın jeolojik haritası saha çalışmaları ve uydu görüntüleri yanında biyostratigrafik verilerden yararlanılarak yeniden düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried through as a Master Thesis submitted to Süleyman Demirel University's Department of Geological Engineering. The subjuect is nannoplankton stratigraphy of Early Tertiary aged marine rock successions located in Gökçebağ (Burdur) and Gölbaşı (Isparta). 104 nannoplankton species have been defined and originally classified as contemporaneous and reworked in biostratigraphic analysis based on nannoplankton biostratigraphy of the formations. Formations and obtained biostratigraphic units from young to old are: Güneyce Formation NN3 - Sphenolithus belemnos zone, Isparta Formation NP16 - Discoaster tani nodifer/NP17-Discoaster saipanensis/NP18-Chasmolithus oaumaruensis zones, Çiğdemtepe Formation CC25-Arkhangelskiella cymbiformis/NP6-Heliolithus kleinpellii/NP7-Discoaster mohleri zones, Söbüdağ Formation and Gökçebağ Melange. The geological map of the area is aranged besides the field studies and satellite images benefiting from biostratigraphic data. Miocene and Eocene sediments are separated and geologically mapped.