Kovada Gölü Milli Parkı (Isparta)'ndaki yer böcekleri (Coleoptera:Carabidae)'nin farklı habitatlara bağlı tür çeşitliliği
Species diversity of ground beetles (Coleoptera:Carabidae) depending on different habitats in Kovada Lake National Park (Isparta)
- Tez No: 470732
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
2014 Ocak-Aralık ayları arasında 15 günlük periyotlarla gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda, Kovada Gölü Milli Parkı'ndan çukur tuzak yöntemi ile 19 cins ve 36 türe ait toplam 1016 Carabidae örneği elde edilmiştir. Araştırma bölgesiden farklı özelliklere sahip 4 alan seçilmiştir. Türlerin bu alanlara göre dağılımı ve dominantlık durumları belirlenmiştir. Shannon-Wiener, Simpson ve Alpha çeşitlilik indekslerine göre tür ve birey sayılarının habitatlara göre dağılımı hesaplanmıştır. İndeks sonuçlarına göre Alan 1, en çeşitli alan olarak belirlenmiştir. Dört çalışma alanının da habitat tipleri değerlendirildiğinde bu alanların birbirinden tamamen farklı olduğu PCA analizi ile belirlenmiştir. Alanların faunal benzerlikleri ise Sorensen ve Jaccard indeksleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda ise Alan 1 ile Alan 2'nin en benzer alanlar olduğu tespit edilmiştir. Türlerin dağılımında etkili olan bazı çevresel değişkenler (pH, nem, organik madde, kireç, kum, toz, kil) ölçülmüş, sonrasında PCA ve CCA analizleri ile değerlendirilmiştir. Sıcaklık ve tür sayısı arasındaki ilişki incelendiğinde, sıcaklığın en yüksek değere ulaştığı Temmuz ayında, en fazla tür sayısı elde edilmiştir. Sıcaklığın yanında nemin de Carabidae türleri için önemli bir abiyotik faktör olduğu sonucuna varılmış, Carabidae türlerinin nemli alanlarda daha fazla yayılış gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda yer böceklerinin hangi tip toprakları tercih ettiği detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Totally 1016 ground beetle individuals belonging to 36 species and 19 genera were collected in Kovada Lake National Park using pitfall traps. Field survey was perfomed with 15 days intervals throughout 2014. Four different plots were selected in the study area. Dominancy and distribution of the species of these plots were estimated. Species and individuals distribution of the habitats were evaluated with Shannon-Wiener, Simpson and Alpha diversity index. Plot 1 was determined as the most diverse area according to the index results. All plots were found to be different from each other when it comes to the habitat types. These differences were obtained by the help of PCA. The faunal similarities of the plots were estimated with Sorensen and Jaccard indexes. Plot 1 and Plot 2 were found as the most similar to each other according to the Sorensen and Jaccard index results. Some environmental factors (pH, moisture, organic matter, lime, sand, dust, clay), which is effective on the species distribution, were evaluated during the field survey and analyzed with the PCA and CCA. The maximum number of species was observed in July which is the month when the temperature also reaches of its maximum value. Carabidae species was observed as more common in the moist areas. Thus, the moisture was came out as an importat abiotic factor along with the temperature for Carabidae species. Detailed information was also presented about the soil type preferences of Carabidae species.