Antalya ili kumluca ilçesi kavun seralarından toplanan Tetranychus urticae (Koch) (Acari:Tetranychidae) popülasyonlarının iki akarisite karşı direnç düzeyleri ve esteraz enzimleri
Resistance and esterase enzyme levels against two acaricides of populations Tetranychus urticae (Koch) (Acari:Tetranychidae) collected from melons greenhouses in Kumluca district of Antalya province
  1. Tez No: 470733
  2. Yazar: İRFAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Antalya ili Kumluca ilçesi kavun seralarından toplanan Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)'nin abamectin ve spirodiclofen'e karşı duyarlılık düzeyleri belirlenmiştir. Kavun seralarından toplam 20 T. urticae popülasyonu toplanmıştır. Bu popülasyonlara hassas popülasyonda belirlenen diagnostik doz uygulanmış ve 2015 yılında toplanan 20 popülasyonda spirodiclofen ve abamectin'e tüm popülasyonlarda karşı direnç olduğu tahmin edilmiştir. T. urticae popülasyonlarının LC50 değeri ilaçlama kulesi kullanılarak yaprak disk metodu ile bulunmuştur. T. urticae popülasyonlarında abamectine'e karşı 8.44-26.56 kat ve spirodiclofen'e karşı 4.91-19.02 kat arasında direnç düzeyleri belirlenmiştir. T. urticae popülasyonlarında dirençle bağlantılı detoksifikasyon enzimlerinden esteraz enzimi elektroforez ve kinetik yöntemlerle belirlenmiştir. T. urticae popülasyonlarının esteraz seviyeleri 9.52-21.05 mOD min-1 mg-1 protein arasında değişmiştir. Sonuç olarak kavun seralarından toplanan T. urticae popülasyonlarında iki akarisite karşı gelişen dirençte esteraz enzimlerinin etkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Tetranychus urticae populations collected from the melons greenhouses in Kumluca district of Antalya province, susceptibility levels of spirodiclefen and abamectin were determined. A total of 20 T. urticae populations were collected from melons greenhouses. The diagnostic dose that was determined on the susceptible population was applied to field populations, and all populations against spirodiclofen and abamectin that collected in 2015 was estimated to develop resistance. In the experiments, spray tower-leaf disk method was used. The resistance levels of T. urticae populations was determined as between 8.44-26.56 folds against abamectine and 4.91-19.02 folds against spirodiclofen. Esterase enzyme, which is detoxification enzyme associated with resistance in populations of T. urticae, were determined with electrophoresis and kinetic between methods, respectively. The levels of esterase in the populations of T. urticae were 9.52-21.05 mOD min-1 mg-1 protein. As a result, it was concluded that the esterase enzyme can be effective in the development of resistance against two acaricides in T. urticae populations collected from melons greenhouses.