Elektrokromik cihazların tekstile uygulanması
Application of electrochromic devices on textile surfaces
  1. Tez No: 470734
  2. Yazar: İSMİHAN ÜMRAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında yün tekstil yüzeylerine düşük voltaj uygulandığında elektrokromik olarak renk değiştirme özelliği kazandırılmıştır. Tekstil yüzeyi ile kaplanacak ince film elektrokromik yüzey arasına tutucu tampon tabaka olarak çok ince asetik asit kürlü silikon kullanıldı. İnce film kaplamalar manyetik saçtırma yöntemi ile yapıldı. Transparan iletken tabaka olarak inorganik oksit materyal olan indiyum kalay oksit (ITO), elektrokromik tabaka olarak inorganik oksit renk verimi yüksek, tungsten trioksit (WO3) kullanıldı. Elektrokromik yün tekstil sıvı elektrot ortamında cihaz haline getirilmiş ve ±6V da renk değişimi göstermiştir. Elektrokromik filmin yüzey özellikleri SEM-EDX ölçümleri ile incelenmiştir. Farklı elektrolit ortamlarında; lityum perklorat/Propilen karbonat (LiClO4/PC), Lityum triflorometan sülfonat/Propilen karbonat (LitRF/PC) ve Tetrabütilamonyum perklorat/Propilen karbonat (TBAClO4/PC) sıvı elektrolitlerinde elektrolitin cihaz performansına etkisi, optiksel özellikleri ve anahtarlanma süreleri incelenmiştir. Tekstil yüzeylerinde elektrokromik malzeme ile optiksel özellik kazandırmak için organik polimer malzemeler üzerine yoğunlaşılmışır. Bu çalışmada alternatif olarak inorganik oksitlerle elektrokromik tekstil yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, wool textile surfaces were acquired elctrochromic color change property when low vaoltage applied. Thin acetic acid curing silicon was used as a holder buffer layer between wool textile surface and electrochromic surface. All thin film coating were made by magnetron sputtering system. Transparent very conductive inorganic oxide material layer was used as ITO and WO3 which has high coloration efficiency used as electrochromic layer. Electrochromic wool were devices in liquid electrode ambient and color change were at ±6V. Electrochromic films surface was investigated with SEM and EDX analysis. Electrochromic devices electrochromic properties, switching times and optical preperties were investigated in different liquid electrolite media, lithium perchlorate/ Propylene Carbonate (LiClO4/PC), Lithium trifluoromethane sulfanate/ Propylene Carbonate (LitRF/PC) ve Tetrabutylammonium perchlorate / Propylene Carbonate (TBAClO4/PC). We were intensified o provide optical propertiy with electrochromic layer to textile sufaces with organic polymer materials. Also, this study was reached the conclusion can be made alternatively electrochromic textile with inorganic oxide.