Mikroorganizmaların yenilebilir yağ üretimi potansiyelleri üzerine araştırma
Research on potential microorganisms in production of edible oils
- Tez No: 470744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KULEAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada, gıda sanayi atıklarını içeren besiyerinde mikroorganizmalar ile yağ üretimi amaçlanmıştır. Mikroorganizmaların elde edilmesinde, fazla sayıda lipolitik mikroorganizma bulunabileceği düşünülen proteince zengin gıdalar ve yüksek oranda yağ içeren materyaller seçilmiştir. Mikroorganizmaların yağ üretim yetenekleri incelenerek en yüksek miktarda yağ üretenler ile büyük hacimlerde üretime geçilmiştir. Çalışmada kullanılan karışık besiyeri; gıda atıklarını (elma kabuğu, patates kabuğu vb.) içeren bir besiyeri olarak formülize edilmiştir. Hazır besiyerinde ve atıkları içeren karışık besiyerinde yapılan yağ üretimleri karşılaştırılmıştır. Yağ üretimi en başarılı bulunan mikroorganizmaların genetik tanısı yapılmıştır. Çalışmada en yüksek yağ üretimi Pichia membranaefaciens ile sağlanmıştır. Pichia membranaefaciens'in orijinal besiyerinde kuru hücre ağırlığının % 64.58'ü, ve karışık besiyerinde % 32.49'si oranlarında yağ ürettiği bulunmuştur. Bunun aksine Klebsiella oxytoca suşu orijinal besiyerinde % 11.63 oranında yağ üretirken karışık besiyerinde % 15.20 yağ oranına ulaşmıştır. Son olarak denemelerde elde edilen yağ örneklerinin Gaz Kromotografisi cihazında analizleri yapılarak içerdikleri yağ asitlerinin dağılımı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the microorganisms in a medium containing food industry wastes were employed for the production of edible oil. In order to achieve a selective isolation of microorganisms, protein-rich foods and high fat materials were selected due to high presence probability of various lipolytic microorganisms. The strains producing the highest amount of edible oils were selected and carried on large volume edible oil production. The mixed medium was a type of media which was prepared by using food wastes (such as apple peels and potato skins, etc.). The edible oil amounts produced in mixed medium and ready to use original medium was compared. Microbial strains which yielded the highest amounts of edible oil were genetically identified. In the study, the highest edible oil production was achieved by Pichia membranaefaciens. Pichia membranaefaciens produced 64.58% of its dry weight in original medium and 32.49% in the mixed media. In contrast, Klebsiella oxytoca strain produced 11.63% oil in original medium while it reached 15.20% oil production rate in mixed medium. Finally, the oil samples obtained in the experiments were analiyzed in Gas Chromatography for the determination of their fatty acid distribution.