Planococcus citri Risso (Hemiptera:Pseudococcidae)'nin parazitoiti Coccidoxenoides perminutus Girault (Hymenoptera:Encyrtidae)'un yaşam çizelgesi
Life table of Coccidoxenoides perminutus Girault (Hymenoptera:Encyrtidae) on Planococcus citri Risso (Hemiptera:Pseudococcidae)
- Tez No: 470743
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Turunçgil unlubiti Planococcus citri'nin önemli bir parazitoiti olan Coccidoxenoides perminutus Girault (Hymenoptera: Encyrtidae)'un biyolojik parametrelerinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Denemeler 25±1°C sıcaklık, %60±5 orantılı nem ve 16 saat aydınlık 8 saat karanlık koşulların ayarlandığı iklim odalarında gerçekleştirilmiştir. Parazitoitin detaylı biyolojik parametreleri yaşam çizelgesi oluşturularak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda C. perminutus'un yumurtadan ergine gelişme süresi 15.975 gün, ömrü 17.400 gün ve Chiperbolü 33.375 gün olarak saptanmıştır. Parazitoit günlük olarak ortalama 9.377 yumurta bırakmış olup, birey başına bırakılan yumurta sayısı ise 162.475 olarak hesaplanmıştır. Bırakılan yumurta sayıları üzerinden oluşturulan yaşam çizelgesi parametreleri ise: kalıtsal üreme yeteneği (rm) 0.292 yumurta/birey/gün; net üreme gücü (R0) 208.976 yumurta/birey/generasyon; ortalama döl süresi (T0) 18.324 gün; brüt üreme oranı (GRR) 216.804; popülasyonun ikiye katlanma süresi (T2) 2.377 gün ve artış oranı sınırı (λ) 1.338 yumurta/birey/gün olarak belirlenmiştir. Yaşa bağlı olarak elde edilen canlı kalma oranı (lx) verilerinin Weibull dağılım grafiği çizilmiş ve bunun Holing'in 1. Tip yaşam eğrisine benzediği, yani artan popülasyon eğiliminde olduğu görülmüştür. Ayrıca günlük bırakılan yumurta (mx) sayıları yardımı ile de Enkegaard dağılım grafiği ve parametreleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study some biological charecteristics of Coccidoxenoides perminutus Girault (Hymenoptera: Encyrtidae), an important parasitoid of the citrus mealybug, Planococcus citri were investigated. Treatments were conducted in climatized rooms with 25±1°C temperature, 60±5 %RH and LD 16:8 conditions. Detailed biological parameters of parasitoid were obtained by forming a life table. As a result, development time to adult from egg, life time and C Hyperbole of C. perminutus were determined as 15.975 days, 17.400 days and 33.375 days respectively. The parasitoid was laid the average 9.377 eggs dayly, the total number of eggs laid by per individual was calculated to be 162.475. Life table parameters created over the number of eggs laid: the intrinsic rates of increases (rm), net production rates (R0), mean generation time (T0), total production rate (GRR), doubling time (T2), and finite rate of increment (λ) were calculated as 0.292 eggs/individual/day, 208.976 eggs/individual/generation, 18.324 days, 216.804, 2.377 days and 1.338 eggs/individual/day respectively. Weibull distribution graph of obtained survival rate (lx) data depending on age drawn and it is similar to Type 1 holing life curve, that has been shown to have a tendency of increasing population. Additionally Enkegaard distribution graph and its parameters were formed by using dayly laid egg numbers.