Pomza/nZVI ve modifiye seramik membran ile sulardan bakır giderimi
Copper removal from waters using pumice/nZVI and modified ceramic membrane
  1. Tez No: 470745
  2. Yazar: MESUT GENİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN İLKER HARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının genel amacı malzeme yüzey modifikasyonlarıyla atıksulardan bakır gideriminde etkin malzemelerin geliştirilmesidir. Tez iki ana fazda yürütülmüştür. Birinci fazda bakır gideriminde etkisiz olduğu bilinen seramik membranlarda yüzey modifiksayonu ile membrana adsorptif özellik kazandırılmış ve bakır gideriminin yanı sıra uygulanan rejenerasyon prosedürü ile model çözeltilerden bakır geri kazanılmıştır. Ham seramik membran (HSM) ve Kaplanmış seramik membranın (KSM) yüzey özelliklerinin detaylı karakterizasyonları ile tespitinin yanı sıra kinetik deneyler ile optimum işletme koşulları belirlenmiştir. Yapılan giderim testlerinin sonuçlarına göre KSM'ın bakır gideriminde HSM'a göre daha başarılı olduğu belirlenmiştir. İkinci fazda bakır giderimi amacıyla; doğal gözenekli bir malzeme olan pomza, yüksüz nano demir partikülü (nZVI) ile kaplanmıştır. Pomza-destekli yüksüz nano demir partiküllerinin (P-nZVI) detaylı karakterizasyonu ile optimum işletme şartlarında bakır giderim verimlerinin belirlenmesi için şişe nokta adsorpsiyon metodu ile kinetik testler yapılmıştır. Her iki fazda da uygulanan kaplama ile bakır giderim verimlerinde artış gözlenmiştir. Kaplanan malzemeler üzerinde yapılan karakterizasyon çalışmalarıyla malzemelerin yüzey özellikleri belirlenmiş ve bakır giderim mekanizması tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this thesis was to develop an effective materials by surface modifications for copper removal from water. The thesis was carried out in two main phases. In the first phase; adsorptive properties conferred to ceramic membranes which are known ineffective in the copper removal and the copper removal tests were carried out followed as well as the copper was recovered from the model solution with regeneration of ceramic membranes. Detailed characterizations were carried out for the determination of the surface properties of raw ceramic membrane (RCM) and coated ceramic membrane (CCM) as well as kinetic experiments was carried out for determining of the optimum operating conditions. According to the results of the removal experiments; CSM was more successful than the RCM in the removal of copper. In the second phase; Pumice, which is a natural porous material, was coated with the nanoscale zerovalent iron (nZVI) for increasing the copper removal efficiencies. Pumice supported nZVI (P-nZVI) was characterized in detail and kinetic tests were carried out with bottle point adsorption method for determining the optimum operating conditions for copper removal. Copper removal efficiencies of coated materials were increased with the coating was observed in both phases. Characterization studies were carried on the coated materials for determining the surface properties and the copper removal mechanisms were identified.