NTFS dosya sistemindeki yazılımsal kaynaklı silinen verilerin kurtarılması
Deleted data recovery from NTFS file system based on software
  1. Tez No: 470761
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÖKHAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında diskin fiziksel ve mantıksal olarak zarar görmemesi koşulu ile silinen bir dosyanın NTFS dosya sistemine ait MFT dosyası kullanılarak geri getirilmesi ve herhangi bir dosya sistemiyle biçimlendirilmiş diskin içerisinden silinen verilerin geri getirilmesi üzerine iki ayrı bilgisayar yazılımı oluşturulup sonuçlar incelenmiştir. Bir depolama aygıtının tüm kümeleri dolaşılarak kurtarılacak verilerde özel dosya başlık kısımları bulunması gerekmektedir. Bu nedenle küme dolaşarak dosya kurtarma işleminde“.txt”uzantılı dosyalar gibi basit formattaki dosyaların kurtarılmasının zor olduğu gözlemlenmiştir. MFT dosyası kullanılarak kurtarılmak istenen büyük boyutlu veriler disk üzerinde parçalar halinde tutulur. Bu nedenle kurtarılmak istenen dosyaların parçalarının bir kısmında kayıplar oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu yöntemle de büyük dosyaların kurtarılması küme dolaşarak veri kurtarma yöntemine göre daha başarısız olduğu gözlemlenmiştir. İki veri kurtarma yönteminin birbirine göre avantajları ve dezavantajları olsa da birbirlerini tamamlayan özellikleri olması nedeniyle bir veri kurtarma işlemi yapılırken iki dosya kurtarma yönetiminin de kullanılması gerektiğinin sonucu çıkartılmıştır. Bu konuda diğer çalışmalar incelendiğinde piyasada bulunan veri kurtarma programlarının birbiri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada ise veri kurtarma işlemi için iki yöntem programlanıp karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different computer programs were created and results examined about recovering a deleted file provided that not harming the disk in terms of physically and logically by using a MFT file which belongs to a NTFS file system and also recover a deleted data which is formatted with any file system. There should be a special file header parts fort he data which will be recovered by having searched all the clusters of a storage device. Therefore, it is observed that it is hard to recover simple formatted files like some files which is have“.txt”extension in the process of data recover with cluster search. MAjor dimensional data which are wanted to be recovered by using MFT files are kept in pieces on the disk. Fort his reason, in some parts of the deleted files, wanted to be recovered, have a high probability of corruption It is realised that in data recover by using MFT file is more ineffective in comparison with cluster search because of the big files' parts being different places in storage device. It is concluded that two methods should be used while recovering data. Because even if both of them has advantages and disadvantages they have subsidiary qualities with each other.