Urganlı (Turgutlu, Manisa) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik modellemesi
Hydrogeological modeling of the geothermal waters in Urganli (Turgutlu, Manisa) and environs
  1. Tez No: 470772
  2. Yazar: SEHER BÜYÜKŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Urganlı (Turgutlu, Manisa) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik modellemesi kapsamında hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özelliklerini inceleyen tez çalışmasıdır. Çalışma alanı Batı Anadolu Bölgesinde Gediz kıtasal rift zonunda bulunur. Deniz seviyesinden 105 metre yükseklikte, 38°34'25.14“ K enlem 27°50'52.37”D boylamlarındadır. Mikaşistler, Menderes Masifine ait yöredeki temeli oluştururlar ve hidrojeolojik açıdan geçirimsizdirler. Burada sıcak sular için rezervuar olan Paleozoyik yaşlı ve yer altı suları için akifer kayacı özelliği taşıyan mermerler bulunmaktadır. Pliyosen yaşlı tortul kayaçlar sıcak su rezervuarlarının oluşumunda geçirimsiz örtü kayaç olarak önemli rol oynarlar. Yörede bulunan aktif tektonik ve Miyosen ve daha genç yaşlı bazik volkanik kayaçların varlığı burada yüksek ısı akısı ve jeotermal gradyanın varlığına işaret etmektedir. Çalışma alanında üç farklı sıcak su lokasyonundan su örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. İnceleme alanındaki sıcak sular genel olarak Na-HCO3, Ca-Mg-HCO3 tipi sular olarak adlandırılabilir. Urganlı ve yakın çevresi jeotermal suları Na+K>Ca>Mg baskın katyonlar ve baskın HCO3>Cl>SO4 anyonlar olarak sınıflandırılabilir. İnceleme alanındaki jeotermal sular Cl-SO4-HCO3 üçgen diyagramına göre suların HCO3 bakımından zengin olmaları rezervuar kayaçlarının genellikle karbonatlı (mermer ve kireçtaşı) birimlerden oluşması ve derin kökenli CO2 gazının suda çözünmesi ile yakından ilişkilidir. Çalışma alanındaki sularda yapılan Na-K-Mg diyagramı sıcak suların belli bir kısmının kısmi dengelenmiş sular sınıfına girdiği bir kısmının ise ham sular sınıfına girdikleri saptanmıştır. Tüm jeokimyasal termometre sonuçları ve mevcut kuyuların rezervuar sıcaklıkları birlikte değerlendirildiğinde jeotermal suların rezervuar sıcaklığı 104 °C ölçülmüştür. Termal suların δ2H değerleri -54,8 ile -56,0 arasında değişirken, δ18O değerleri ise -7,72 ile -7,64 arasında değişim göstermektedir. 0,7-1,2 TU olan suların güncel ve eski suların karışımı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis, hydrogeological, hydrogeochemical, and isotope geochemical features of geothermal waters in Urganlı (Turgutlu, Manisa) and environs were studied. The investigated area is located in the Western Anatolia Region, Gediz Graben zones, which is above 105 meters of sea level and lies on latitude 38°34'25.14“ K and longitude 27°50'52.37”D. The mica schists of the Menderes Massif form the basement rocks in the area and are impermeable hydrogeologically. The Paleozoic marbles form reservoir for thermal waters and aquifer for groundwaters. The rocks in Pliocene to recent age play an important role as impermeable cap rocks fort the formation of thermal waters. The active tectonics and basic volcanic rocks in Miocene to Pliocene age points to the high heat flow and geothermal values. The samples of thermal waters were collected from three different locations. In these samples, cations and anions were analysed. Generally, the geothermal waters in the investigation area are classified as Na-HCO3, Ca-Mg-HCO3 type exchange waters. The geothermal waters of Urganlı and environs are identified to be Na+K>Ca>Mg dominant cations and HCO3>Cl>SO4 dominant anions. According to the diagram of CI-SO4-HCO3, the thermal waters might be heated by a magmatic source due to high contents of sulfates in thermal waters Geochemical thermometer analyses were applied to the collected samples in the region. According to the diagram of Na-K-Mg, a certainly part of the thermal waters can be considered as equilibrated thermal waters during some waters are of raw waters. According to the results of geochemical thermometers, the reservoir temperature of thermal waters are of 104°C. The δ2H values of thermal waters are between -54,8 to -56,0, while δ18O values range from -7,72 to -7,64. The tritium contents of thermal waters are between 0,7 to 1,2 TU. These results show that there is mixing between contemporary and old waters.