Yapı üretiminde üretkenliğin arttırılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76246
  2. Yazar: FEYZA URGANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde hızla artan nüfus, büyük şehirlere yapılan göç, binaların fonksiyonelliğini yitirmesi gibi nedenlerle hızla artan yapı ihtiyacı kendini göstermektedir. Gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de endüstrileşmenin tam olarak sağlanamamasından dolayı bu ihtiyaç karşılanamamaktadır. Üretkenlikte artış sağlanmadığı için yapı üretimi maliyeti fazladır. Bu nedenle yapı üretiminde üretkenliğin sağlanması için bir takım tedbirler alınmalıdır. Bu amaçla hazırlanan tezde öncelikle üretim ve üretkenlik kavramları tanıtılmıştır. Endüstrileşmenin önemi belirtilmiştir. Üretkenlik artışı sağlanmasının yararları aktarılmıştır ve üretkenliği etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde artan yapı ihtiyacının nedenleri irdelenmiş ve üretkenliğin etkisi üzerinde durulmuştur. Yapı üretiminde üretkenliği etkileyen faktörler belirtilmiş ve özellikle işgücünün yapı sektöründe yoğun kullanılmasından dolayı işgücü üretkenliği üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde üretkenlik ölçümü ve arttırılmasına yönelik olan rasyonelleştirme etüdlerinin kullanımları açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise üretkenlik ile ilgili araştırma için bir yapı elemanı olarak döşemeseçilerek; döşemenin yapımı için çeşitli alternatifleri ele alınmış ve birim imalatta malzeme ve işgücü maliyetleri saptanmıştır ve yapılan araştırma sonuçları çizelgeler ve grafiklere aktarılarak kıyaslama yapılması imkanı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is fact that there is a building shortage. Especially a housing shortage in our country. For a variety of ressons building production lags severely behind the rapidly increasing building requirements. Efiorts aimed at meeting this increasing demand have been very slow and expensive both as a consequence or the structure of this sector and for such reasons as the tecnology in use, the manufacturing techniques, and the shortage and insufficiency or resources. The refore, it buas become ssential to take up the issue of prductivity in building production and to consider certain measures to be taken. Accardingly in the first chapter, the importence of constructior, sector in turkey has been indicated and it has been stated that the present situation doesn't suffice to meet the rapidly increasing demand. An introduction was made into the subject by expressing the importance of productivity in building construction.In the second chapter, the concepts of production and productivity have been studied primarily so that the issuve of productivity in building production may be explained Making use of the definitions made hitherto, productivity has been defined as the ratio of the amount products produced to the factors used in a production process. This ratio been defined as follows; Productivity = Input Subsequently various factors that affect productivity have been touched upon, and these factors in general have been brought together under six main groups; 1- Economic factors 2- Social factors 3- Technological factors 4- Cultural fetors 5- Psychological 6- Mangerial In the third chapter, pointing out primarily that tehere is an enormous deficit in building production and that it will not be possible to compensate it with the existing tecnoogy and metods, it ha been explained that an inrease in productively is essential and important. The fourth chaper consists of two different sections on measurement of productiity and on rationalisation studies. In the first section, the importance of measurement of productivity which helps us see an increase or decrease in the amount of productivity within a production pocess has been explained. In the second section, it has been pointed out that for making maximum use of thefactors of productivity it is essential to know, organise and measure the reliastionship among them. The fifth chapter has been allocated to a research made on the change of cost inputs in reslizing a sample building element. In the analysis made, percentages have been determined for material and labour required to make 1 m2 of various alternatives of an ground element which isn't carrier type asabulding element and which is used grequently. The aim of determining such percentages is given the fact that labour is the factor which has the great est effect on productivity and whic is easy to intervene, to see more clearly the processes which inudve greater labour and to attain rational solutions more easily by spending certain efforts on them.