Kökürnematodları (Meloidogyne spp) ndan zarar gören brixy sanayi domates çeşidine bazı yaprak gübrelerinin etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 50735
- Danışmanlar: PROF.DR. ESAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Ill ÖZET KÖKURNEMATODLARI (Meloidogyne spp.)'NDAN ZARAR GÖREN BRIXY SANAYİ DOMATES ÇEŞİDİNE BAZI YAPRAK GÜBRELERİNİN ETKİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Çalışma 1995 yılı Mayıs-Eylül aylarında Turgutlu-Urganlı'da bir üretici tarlasında yürütülmüştür. Bu çalışmada, Chemical NPK 36, GH. Drip isimli yaprak gübreleri ve KN03, bitkilere yapraktan uygulanmıştır. Böylece sözü edilen yaprak gübrelerinin ve KN03'ın kökurnematodlan'ndan zarar görmüş bitkiye etkilerinin ve uygulanabilirliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmalar üretim, yaprak gübresi uygulama, değerlendirme ve teşhis çalışmaları olarak yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre, 4 karakterli ve 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Elde edilen sonuçlar varyans analizine tabi tutularak, yapraklanma, genel renklenme, çiçeklenme, bitki boyu, verim, kök gelişimi, bulaşıklılık ve kök ağırlığı bakımından karşılaştırılmıştır. Buna göre sadece bulaşıklılık durumunda istatistiksel olarak bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE EFFECT OF SOME FOLIAR FERTILIZERS TO INDUSTRY TOMATO VARIETY OF BRIXY DAMAGED BY ROOT-KNOT NEMATODES (Meloidogyne spp.) This study was carried out as field trial in Turgutlu-Urganli during May- September of 1995. In this study Chemical NPK 36, GH Drip and KN03 were applied on the foliar of the plants. So, the influences and applicability of these chemical substances to the plant damaged by root-knot nematodes was aimed. The studies were carried out as studies of growing, application of chemical substances, evaluation and identification. The trial was organized as with 4 replicates over 4 characters as 3 chemical substances + 1 control according to trial design of randomized blocks. The results subjected to varians analysis and LSD test and obtained were compared from the leaf number, general colour of plants, flower number, standpoint of plant size, yield, root growth case, root infection case and root weight. According to these, it was determined that there was a difference as statistical in root infection case and it was determined that pulverization of this chemical substances had decrease effect to root-knot nematodes in field conditions.