Deprem etkisi altında demiryolu üstyapısının davranışı
Behavior of the railway track under earthquake
  1. Tez No: 470787
  2. Yazar: FATMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Demiryolu taşımacılığı çevreye olan uyumu, kullanım hızı, ekonomik ve güvenli olması bakımından günümüzde çok önemli bir sistem haline gelmiştir. Bu sistemin güvenli bir şekilde işleyebilmesini sağlayabilmek; düzenli bakım ve onarımları zamanında yaparak büyük kazalara sebep olacak ray geometrisinin bozulması gibi deformasyonların önüne geçecektir. Belirli bir hızla hareket eden trenlerin deprem anında raydan çıkması halinde çok büyük kazalar meydana gelebilir. Trenlerin raydan çıkmalarının temel nedeni olan demiryolu hat geometrisinin bozulması sonucunda can kayıpları ve ağır yaralanmalar olmakta, ülke ekonomisi büyük zarara uğramaktadır. Hat geometrisinin bozulmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan biri de deprem olarak bildiğimiz yer hareketleridir. Yağmur gibi, rüzgar gibi doğal bir olay olan depremler esnasında, demiryolu trafiğini durdurmak ve güvenli bir hıza düşürmek, olası ray, köprü ve viyadük deformasyonlarını en aza indirerek demiryollarında güvenlik sağlanmaktadır. Yüksek şiddetli depremler, demiryolu hat geometrisinde ani bozulmalara neden olmaktadır. Bozulmalar sonucunda ciddi kazalar olabilmektedir. Bu yüzden deprem etkisindeki üstyapı davranışının araştırılması gerekmektedir. Bu tez çalışması ile demiryolu üstyapısı Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak modellenmiş ve deprem etkisi altında üstyapı davranışı incelenmiştir. Demiryolu üstyapısı Sap 2000 programıyla modellenmiş ve analizleri yapılmıştır. Demiryolu üstyapısı ve depremin demiryolu üstyapısına etkisi ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiş ve konu hakkında bilgi verilmiştir. Ek olarak demiryolu üstyapı elemanları ve çözümleri ile ilgili yöntemler ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son bölümde ise sonuç ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Railway transportation has become a very important system in terms of compatibility with the environment, speed of use, economic and safety. To be able to operate this system safely; regular maintenance and repairs will be done in time to prevent deformation such as distortion of the rail geometry which will cause big accident. If trains move at a certain speed during an earthquake, very large accidents can occur. As a result of the corruption of the railway line geometry, which is the main reason for the trains leaving the railroad, there are life losses and serious injuries, and the country's economy is undergoing major damage. There are many reasons for the deterioration of the line geometry. One of these is the ground movements we know as earthquakes. During earthquakes such as rain and wind it is a natural event to stop the railway traffic and to reduce it to a safe speed and to secure the railway by reducing possible rail, bridge and viaduct deformations. High-intensity earthquakes, railways cause sudden deterioration in line geometry. As a result of corruption, serious accidents can occur. Therefore, the behavior of the superstructure affected by earthquake must be investigated. In this thesis study, railway superstructure was modeled by using Finite Elements Method and superstructure behavior under earthquake effect was investigated. The railway superstructure was modeled and analyzed with Sap 2000 program. Studies on railway superstructure and the effect of earthquake on railway superstructure were examined and information was given about the subject. In addition, details of railway superstructures and their solutions are explained in detail. In the last part, conclusions and suggestions are given.