Deprem etkisi altında demiryolu köprülerinin zayıf zeminlerde yapı-kazık-zemin etkileşimi için farklı analiz yöntemleri ile çözümü ve sonuçların karşılaştırılması
Soil-structure interaction for railway bridges under earthquake loads with different analysis methods and comprassion of solutions and results
- Tez No: 517680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Haliç gibi zayıf zemine sahip bir bölgede inşaa edilecek demiryolu köprüleri için deplasmanların bir karayolu projesinden çok daha az olması gerekmektedir. Bu tez kapsamında Eyüpsultan İlçesi, Feshane bölgesinde yapılmakta olan ve KYK-02 olarak adlandırılan demiryolu köprüsünün deprem hesaplarının yapı – kazık - zemin etkileşimi ile yapılarak üzerinden tramvay araçlarının geçmesi durumu için etkisi araştırılacaktır. Ayrıca bu proje kapsamında servis vermesi düşünülen tramvayın ülkemizde ve dünyada kullanılan geleneksel katenerli sistemlerden farklı olarak yerden beslemeli bir enerji ile hareket etmesi hedeflenmektedir. Yerden beslemeli sistemler çok gevrek bir yapıda olduklarından demiryolu köprüsünün düşey ve yatay yükler altındaki davranışının çok iyi irdelenmesi ve oluşabilecek işletme kayıplarının minimize edilmesi önem arz etmektedir. Bunun yanında köprülerde oluşacak hasarların maddi boyutuda önemli olup depremli durum analizleri için ileri seviyede mühendislik bilgisi ihtiyacı bulunmaktadır. Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı Projesi kapsamında demiryolu köprüsünün deprem hesapları DLH DTY 2008'de tariflenen D2 deprem düzeyine göre tasarlanmıştır. Köprünün deprem yükleri altındaki performansı DEABTE 2018'e göre yapılmıştır. Bu tez kapsamında köprünün performansı Şekil Değiştirmeye Göre Tasarıma göre (ŞGT) önce Artımsal Eşdeğer İtme Yöntemi ile daha sonra ise Zaman Tanım Alanında yapılmış olup bu iki analiz sonucu karşılaştırılmıştır. Artımsal Eşdeğer Deprem yükü yöntemi ile yapılan analizlerde D2 deprem seviyesi DLH 2008'e göre kullanılabilir hasar sınır durumu sağlanmakta olup, Zaman Tanım Alanında yapılan analizlerde kesitlerde herhangi bir plastik mafsal oluşmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
For railway bridges to be constructed in a zone with weak soils such as the Golden Horn, displacements must be much less than a road project. Within the scope of this thesis, the railway bridge which is called KYK-02 is being built in the district of Eyüp Sultan, Feshane, is made with the soil-structure interaction of the earthquake calculations. In addition, it is aimed to move the tram which is supposed to serve under this project with an energy source which is different from traditional catenary systems used in the world. Since the energy system from this site is very brittle so it is very important to analyze the behavior of the railroad bridge under vertical and horizontal loads and to minimize the loss of operation that may occur. Besides, the damages to be formed on the bridges are important to economical aspect, and required engineering knowledge in advanced level is needed for earthquake situation analysis. Within the scope of the Eminönü - Alibeyköy Tramway Project, the earthquake calculations of railway bridges are designed according to the D2 earthquake level defined in DLH DTY 2008. Performance of the bridge in earthquake was made by the Draft Turkey Earthquake Building Code. In this thesis, the performance of the bridge analysis are made firstly according to nonlinear pushover analysis then in time history analysis, and these two results are compared. According to nonlinear pushover analysis the sections is under the life safety limits, in nonlinear