Kesirli mertebeden diferansiyel denklemler için standart olmayan Theta metodu
Non-standard Theta method for fractional order differential equations
  1. Tez No: 470789
  2. Yazar: FATİH ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE YAKIT ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında kesirli mertebeden diferansiyel denklemlerin çözümünde kullanılan Riemann-Liouville, Grünwald-Letnikov ve Caputo kesirli türev ve integrallerinin tanımları, bazı özellikleri ve karşılaştırmaları yapıldı. Adi diferansiyel denklemlerin nümerik çözümlerinde kullanılan standart ve standart olmayan Theta metotlarının, Theta'nın farklı değerleri için, analitik çözüm ile karşılaştırılmış grafikleri ve kararlılık bölgeleri çizdirildi. Ayrıca kesirli mertebeden diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri için yeni bir metot olan ve kesirli lineer çok adımlı metotlar yardımıyla türetilen kesirli Theta metodu tanıtıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis Riemann-Liouville, Grünwald-Letnikov and Caputo's, which are used for finding the solution of the fractional differential equations, definitions, some certain properties and comparisons were made. Standart and nonstandart Theta methods, which are used for finding the numerical solutions of the ordinary differential equations, compared graphics with the analytic solution and stability regions was drawn for different values of the Theta. In addition, a new method namely fractional Theta method, which is used for solutions of fractional differential equations and derived with the help of fractional linear multi-step methods was introduced.