Simav Çayı (Susurluk havzası)'nın balık faunasının belirlenmesi
Determination of the fish fauna of Simav river (Susurluk basin, Turkey)
  1. Tez No: 470793
  2. Yazar: ELİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada ülkemizin en önemli akarsularından biri olan Simav Çayı (Susurluk Nehri havzası)'nın balık faunası Mayıs 2014, Eylül 2014, Kasım 2014 ve Şubat 2015 tarihleri arasında 4 kez örnekleme çalışması yapılarak belirlenmiştir. Örneklemeler, akarsu sisteminin tamamın kapsayacak şekilde seçilen 14 adet örnekleme bölgesinde yapılmıştır. Örneklerin yakalanmasında popülasyonlara ve habitattaki diğer organizmalara fazla zarar verilmeden; elektrik akımı ayarlanabilir elektroşeker, uzatma ağı, ığrıp ağı ve kepçeler kullanılmıştır. Çalışma sonucunda yaklaşık 321 km uzunluğundaki Simav Çayından 6 adet familyaya ait 19 takson belirlenmiştir. Bu balıklardan 13 adet taksonu olan Cypirinidae en baskın familyadır. Akarsuyun 6.,7.,8.,9. İstasyonlarından tespit edilen Petroleuciscus borysthenicus (Kessler, 1859) Simav Çayı için yeni kayıttır. Ayrıca akarsuyun tamamını temsil edecek şekilde seçilen 8 örnekleme bölgesinde toplam sertlik (CaCO3), klorür iyonu (Cl-), kalsiyum (Ca+2), magnezyum (Mg+2), bulanıklık (NTU) değerleri laboratuarda belirlenmiştir. Su sıcaklığı (0C), Çözünmüş oksijen (mg/l), pH, Elektrik iletkenliği (25 0C µS/cm) ve tuzluluk (ppt) olmak üzere akarsuyun bazı fiziko-kimyasal özellikleri belirlenerek elde edilen veriler balık faunasının dağılışı ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fish fauna of Simav River (Susurluk River Basin) which one of the major rivers of our country was determined. Sampling was carried out four times in May 2014, September 2014, November 2014 and February 2015. Sampling was conducted in 14 sampling areas which selected to cover the entire river system. Electro-shocker, gill net, seine-net and spoon ner were used to capture the sample without harming population and ot her organisms. As a Simav Stream which is approximately 321 km. Cyprinidae (with 13 taxa) is the most dominant family of these. Petroleuciscus borysthenicus (Kessler, 1859) determined from the middle basin of the river is new record for Simav River. On the other hand some physicochemical properties which total hardness (CaCO3), chloride ion (Cl-), calcium (Ca+2), magnesium (Mg+2) and turbidity (NTU), temprature of water, (0C), dissolved oxygen (mg/l), pH, electrical conductivity (250C µS/cm) and salinity (ppt) were determined and associated with the distribution of fish fauna.