Polimer betonların yüzey yapışma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the surface adhession properties of polymer concrete
- Tez No: 470806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, yapıların onarım ve güçlendirilmesinde kullanılabilen polimer betonların, yüzey yapışma özellikleri araştırılmıştır. C 30/37 sınıfında üretilen beton numunelerde, eğilme ve yarmada çekme deneyi sonucunda elde edilen numune parçalarının kırılma yüzeyleri ölçülerek yüzey pürüzlülük katsayıları belirlenmiştir. Her bir parça polimer beton ile tamamlanmış ve tekrar eğilme ve yarmada çekme deneyine tabii tutulmuştur. Polimer beton üretiminde, matris olarak iki farklı reçine türü (polyester ve viniliester), faz malzeme olarak ise standart CEN kumu (% 0 - % 50 ve % 100 oranlarında) ve polipropilen lif (% 0 - % 4.5 ve % 9 oranlarında) kullanılmıştır. Üretilen tüm numuneler üzerinde ultrases geçiş hızları, schmidt yüzey sertlikleri, eğilme dayanımları, yarmada çekme dayanımları ve basınç dayanımları araştırılmıştır. Polimer betonun mekanik ve fiziksel özelliklerinde faz malzemesinin türü kadar matris/faz malzemesi oranında etkili olduğu yüzey yapışma özelliklerine maruz kadığı etki ve yüzey derinliğinden daha fazla oranda reçine türünün ve kimyasal yapısının etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polymer concrete for repair and strengthening of structures that can be used in the adhesion properties of the surface were investigated. In class C 30/37 concrete specimens, splitting tensile and flexural fracturesurfaces ofthe fragment obtained as a result of the experiment measured the surface roughness of the sample, the coefficients weredetermined. Subject to flexural and splitting tens and testing and again completed with each piece polymer concrete are excluded. In the production of polymer concrete, two different type in the matrix resiphase as a material for the CEN standard sand ((% 0 - % 50 and % 100 in proprtion as)and polypropylene fiber ((% 0 - % 4.5 ve % 9 in proprtion as) was used. All the samples produced on the ultrasonic pulse velocity switching speeds, schhmidt surface hardness, flexural strength, splitting tensile strength and compressive strengthe was conducted to determine. Polymer concrete mechanical and physical properties of the material, as the type of phase matrix/phase rate of material to be effective, in the adhession properties of the suface and depth of he surface is exposed to more than to be effective the type of the resin at the rate chemical structure, respectively.