Farklı dozda humik + fulvik asit uygulamalarının yer fıstığında biyolojik azot fiksasyonuna etkisi
Effects of different humic-fulvic acid doses applications on biological nitrogen fixation under peanut vegetation
- Tez No: 470829
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Azot, bitkilerin beslenmesinde anahtar role sahiptir ve bitkilerin ihtiyaç duyduğu azot mineral gübrelemeyle ya da biyolojik azot fiksasyonuyla sağlanmaktadır. Atmosferde büyük miktarlarda azot bulunmasına rağmen bitkiler bunu azot kaynağı olarak kullanamazlar. Bitkiler için kullanılabilir azot formları nitrat (NO-3) ve amonyumdur (NH4+). İki azot atomu arasındaki bağların çok kuvvetli olması nedeniyle N2 gazının mineral azot formlarına indirgenmesi için oldukça fazla miktarlarda enerji gerekmektedir. Ancak biyolojik yaşamda mikroorganizmalar normal çevre sıcaklığı ve basıncı altında N2 gazını indirgeyebildikleri için biyolojik azot fiksasyonu hem çevreci hem de sürdürülebilirdir. Endüstriyel azot fiksasyonu ve mineral gübre kullanımı hem çevre kirliliğine hem de ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Bu çalışmada azot fiksasyonunu artırmaya yönelik olarak yeni bir yaklaşım olan humik+fulvik asit (HFA) dozları ile bakteri aşılamasının etkileri test edilmiştir. Bu amaçla kontrollü iklim koşullarında saksı denemesi yürütülmüştür. Yerfıstığı tohumları hazırlanan tohum yatağına humik+fulvik asit uygulandıktan ve bakteri aşılandıktan sonra ekilmiştir. Biri çiçeklenme döneminde diğeri hasat döneminde olmak üzere 2 kez örnekleme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar genel olarak HFA uygulamasının biyolojik azot fiksasyonu üzerinde etkili olduğunu, ancak artan dozların olumsuz etkide bulunduğunu göstermiştir. Toprakların alındığı alanlarda daha önce soya bitkisi yetiştirilmiş olduğundan aşısız uygulamalarda da nodülasyon görülmüş olmakla beraber genel olarak aşılı uygulamalardan daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre HFA uygulanmasının birçok parametre üzerinde iyileştirici etkide bulunduğu ancak önerilecek dozun düşük tutulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitrogen is one of the key components of plant production and the nitrogen requirement of the plant supplied either by mineral nitrogen applications or biological nitrogen fixation. Although the atmosphere contain huge amount of N2, plants are not able to use that as a nitrogen source. Immediately usable forms of nitrogen are nitrate (NO-3) or ammonium (NH4+). The bonds between two nitrogen atoms are quite strong thus reducing N2 gas to mineral nitrogen forms needs considerable high amount of energy. However, in biological life, microorganisms may convert N2 to mineral nitrogen sources in ambient temperature and pressure; therefore, biological nitrogen fixation is both environmental friendly and sustainable. Industrial nitrogen fixation and mineral fertilization leads both environmental pollution and economic impact. In this research, humic+fulvic acid (HFA) which is a new approach to increase nitrogen fixation, and bacteria inoculation to improve nitrogen fixation were tested. For this purpose a pot experiment in controlled environment was carried out. Peanut seeds were sawn in the hole prepared after dual application of HFA doses and Rhizobium bacteria. Two times sampling realized where one in the flowering and the other in harvest time. Results revealed that HFA application was effective on biologic nitrogen fixation; however, increasing HFA doses were adversely influenced determined parameters. Due to the soybean cultivated at the field where the experimental soil is collected, nodulation was observed even at non-inoculated pots. Nevertheless the higher values obtained from inoculated plants. Based on the results presented here, HFA was positively effective on a number of parameters evaluated, yet the lower doses should be recommended.