Silaj suyu ile muamele edilen samanın in situ rumen parçalanabilirlik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of in situ rumen degradation parameters of wheat straw treated with silage effluent
  1. Tez No: 470851
  2. Yazar: HAFIZ GHULAM QUTAB UD DIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Silaj suyu ile muamele edilen samanın in situ rumen parçalanabilirlik parametrelerini belirlemek amacıyla yürütülen çalışmada, buğday samanına (B) silaj suyu (S), çeşme suyu (Ç), üre (Ü) ve melas (M) katarak oluşturulan, Saman+Üre+Melas (BÜM), Saman+Çeşme suyu (BÇ), Saman+Üre+Melas + Çeşme suyu (BÇÜM), Saman+Silaj suyu (BS) ve Saman+Silaj suyu+Çeşme suyu+ Üre+Melas (BSÇÜM) gibi 6 farklı yem grubu anaerobik şartlarda 45 günlük bir süreyle fermantasyona maruz bırakılmıştır. Fermente olmuş yemlerin in situ kuru madde (KM), organik madde (OM), ham protein (HP), asit detergent fiber (ADF) ve nötral detergent fiber (NDF) parçalanabililikleri, parçalanabilirliklere ait yem değeri parametreleri (a, b, c ve a+b) ve rumende efektif KM, OM, HP, ADF ve NDF parçalanabililiklerini belirlemek için ortalama 400 kg ve 20 aylık yaşta, rumen kanüllü 4 baş Holstein boğası hayvan materyali olarak kullanılmıştır. Kontrol ve diğer yem grupları rumende 4, 8, 16, 24, 48, 72 ve 96 saat sürelerle inkübasyona tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate in situ disappearance of dry matter (DM), organic matter (OM), crude protein (CP), acid detergent fiber (ADF) and neutral detergent fiber (NDF), degradation parameters (a + b + c and a+b) and effective degradability (ED) of wheat straw treated with S (silage effluent), SWUM (silage effluent + water, urea + molasses), UMW (urea + molasses + water), UM (urea + molasses) and W (water), and then subjected to 45 days anaerobic fermentation. In present study, rumen cannulated four Holstein bulls of 400 kg and 20 months of age were used as animal material. After fermentation, all treated feed groups including control group were incubated to rumen for 4, 8, 16, 24, 48, 72 and 96 h by using nylon bag technique.