Esmer ırkı sığırlarda IGF-II polimorfizmi ile bazı performans özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationsip between IGF-II gene polymorphism and some performance traits in brown swiss
  1. Tez No: 470852
  2. Yazar: ESMA YUCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KOPUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi İşletmesi ve Erzurum ili Ilıca bölgesinde özel bir işletmede yetiştirilen Esmer sığırlarında yürütülmüştür. Araştırmada, IGF-II gen lokusu bakımından genotipik yapılar incelenmiş ve ilgili genler bakımından sığırlara ait genotip ve allel frekanslarının dağılımı belirlenmiştir. Belirlenen IGF-II genotipleri gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi, laktasyon süresi ve günlük süt verimi gibi verim özellikleriyle ilişkilendirilmiştir. IGF-II gen lokusu bakımından genotipik yapıların incelenmesi için her iki işletmede yetiştirilen 114 baş Esmer sığırlardan kan örnekleri alınmıştır Alınan kan örnekleri PCR-RFLP yöntemi kullanılarak IGF-II genotipleri belirlenmiştir. IGF-II genotipleri ile süt verimlerinin ilişkilendirilmesindeyse Erzurum ili Ilıca bölgesinde bulunan özel bir işletmeden alınmış sığır ırkının süt verim kayıtları kullanılmıştır. Araştırma da incelenen sığır popülasyonunun Hardy-Weinberg genetik denge testine göre genotip frekansları dağılımının dengede olduğu (P>0.05) gözlenmiştir.Popülasyonda bulunan IGF-II genine ait CC, CT ve TT genotip frekansları sırasıyla 41(%34), 65(%54) ve 14(%12) olup, C allelinin frekansı 0,61 ve T allelinin frekansı 0,39 olarak bulunmuştur. Gerçek süt verimi, 305 günlük süt verimi, laktasyon süresi ve günlük süt veriminin genel ortalamaları sırasıyla 4317±272.9 kg, 5277±240.7 kg, 238±15.5 gün ve 18±09 kg iken, CC, CT ve TT genotiplerinin gerçek süt verimine ait ortalamaları sırasıyla, 4168±515.8, 3756±321.7 ve 5382±600.3 kg; 305 günlük süt verimi ortalamaları 5420±454.9, 4898±283.6 ve 5632±529.3 kg; laktasyon süreleri 221±29.2, 225±18.2 ve 281±34.0 gün ve günlük süt verimi ortalamaları 19±1.7, 17±1.1 ve 19±2.0 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Brown Swiss cattle reared in the Experimental Station of Agriculture Faculty in Ataturk Universty and in a private enterprise found in region Ilıca of Erzurum city. In the study, genotypic structures were examined in terms of IGF-II gene locus, and the distribution of genotypes and allele frequencies of the cattle in relation to the genes were determined. The identified IGF II genotypes were associated with milk yield traits such as actual milk yield, 305 day milk yield, lactation period and daily milk yield. The blood samples were taken from 114 Brown Swiss cattle raised on both farms for the examination of genotypic structures for IGF-II gene locus. IGF-II genotypes were determined by using PCR-RFLP method. When IGF-II genotypes were associated with milk yields, only milk yield records in in a private enterprise found in region Ilıca of Erzurum city. were used. In the study, it was observed that the distribution of genotype frequencies was stable (P> 0.05) according to the Hardy-Weinberg genetic equilibrium test of bovine population examined. The CC, CT and TT genotype frequencies of the IGF-II gene found in the population were 41 (34%), 65 (54%) and 14 (12%) respectively and the frequency of the C allele was found to be 0.61 and the frequency of the T allele was found to be 0.39. The general averages of actual true milk yield, 305 day milk yield, lactation time and daily milk yield were 4317 ± 272.9 kg, 5277 ± 240.7 kg, 238 ± 15.5 days and 18 ± 09 kg, respectively, while CC, CT and TT genotypes 4168 ± 515.8, 3756 ± 321.7 and 5382 ± 600.3 kg, respectively; The 305-day milk yield averages 5420 ± 454.9, 4898 ± 283.6 and 5632 ± 529.3 kg; Lactation periods were 221 ± 29.2, 225 ± 18.2 and 281 ± 34.0 days, respectively, and mean daily milk yields were found as 19 ± 1.7, 17 ± 1.1 and 19 ± 2.0 kg respectively. According to the statistical analysis, the effect of genotype, genotype x lactation order and genotype x season of calving interaction were nonsignificant for averages of actual milk yield, milk yield adjustment to 305 day, lactation period and day milk yield.