Bağda kurşuni küf (Botrytis cinerea Pers.) hastalığı ve mücadelesi
Gray mold (Botrytis cinerea Pers.) disease in vineyard and its control
  1. Tez No: 470857
  2. Yazar: SELAHATTİN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KORDALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, bağda Kurşuni Küf (B. cinerea) hastalığının mücadelesinde farklı ilaçlama programlarının etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Erzincan ilinin Üzümlü ilçesinde, 2015-2016 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak hastalıkla bulaşık 5 da'lık bir çiftçi bağında, Karaerik üzüm çeşidinde yapılmıştır. Çalışmada, yaprak ıslaklık süresi ile sıcaklık üzerine kurulmuş olan bağda Kurşuni Küf tahmin-erken uyarı modeli, Avrupa'da Standart metot olarak bilinen 4 uygulamalı bir program ve Zirai Mücadele Teknik Talimatında hastalığın mücadelesinde önerilen program kullanılmıştır. Hastalığın mücadelesinde bu programlara göre uygulamalar yapılmıştır. Yapılan bu uygulamaların, hastalığın mücadelesindeki etkileri istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Hastalıkla mücadelede kültürel ve kimyasal uygulamaların birlikte ve her yıl düzenli olarak yapılması hastalık kontrolünde başarıyı artırmıştır. Hastalıkla kimyasal mücadeleye asmanın çiçeklenme döneminden önce başlanılması gerektiği belirlenmiştir. Hastalıkla mücadelede en yüksek etkinlik bağda Kurşuni Küf tahmin-erken uyarı modeline göre yapılan uygulamada (sırasıyla %77,77; %87,00) olmuştur. Bu modele göre hastalıkla mücadelede birinci ilaçlama asmanın çiçeklenme döneminden önce yapılmıştır. Hastalıkla mücadelede en düşük etkinlik ise Zirai Mücadele Teknik Talimatına göre yapılan uygulamada (sırasıyla %64,77; %68,19) olmuştur. Bu uygulamada birinci ilaçlama tanelerin olgunlaşma başlangıcında (ben düşme) yapılmıştır. Standart programa göre yapılan uygulamanın hastalıkla mücadeledeki etkinliği (sırasıyla %75,81; %81,18) ikinci sırada olmuştur. Bu programa göre birinci ilaçlama çiçeklenme döneminden sonra yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made to determine the effects of different spraying programs in the control of Gray Mold (B. cinerea) disease in the vineyard. The study was conducted in Üzümlü district of Erzincan province in 2015-2016. The study was made in randomized block trial design with 4 replicates in a farmer vineyard with 5 decare contaminated with the disease, in the Karaerik grape cultivar. In the study, forecasting early warning model for Gray Mold in vineyard established on leaf wetness duration and temperature, 4 applicable programs known as Standard method in the Europa and the program offered at the disease control in Plant Protection Technical Guideline was used. Applications were made according to these programs in the control of the disease. The effects on the disease control of these applications were statistically evaluated. Cultural and chemical applications made together and regularly every year were increased the success in the control of the disease. It was been determined that chemical control with the disease should be initiated before the flowering period. The highest efficacy in the control with disease was been in the application that made according to forecasting early warning model for Gray Mold in vineyeard (respectively %77,77; %87,00). According to this model, the first spraying in the control with disease was made before the flowering period of grapevine. The lowest efficacy in the control with disease was been in the application that made according to Plant Protection Technical Guideline (respectively %64,77; %68,19). In this aplication, the first spraying was made at beginning of berry ripening (veraison). The efficacy of the application that was made according to standard program in the control with disease, was been in second place (respectively %75,81; %81,18). According to this program, the first spraying was made after the flowering.