Bağ alanlarında kurşuni küf hastalığının (Botrytis cinerea Pers. Ex. Fr.) mücadelesinde bazı preparatların farklı uygulama tekniklerine göre etkililiklerinin araştırılması
Research on effectiveness of different application techniques in control of gray mold disease (Botrytis cinerea Pers. Ex. Fr.) in vineyard
  1. Tez No: 611124
  2. Yazar: SİNAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Üzüm yetiştiriciliğinde, fungal hastalıklar üretimi sınırlandırarak önemli bir sorun oluşturmaktadır. Ülkemizde bağların ana hastalıklarından biri de kurşuni küf (B.cinerea Pers.)'tür. Bu hastalık, genellikle olgunlaşma döneminde salkım ve tanelerde zarar yapar. Hastalık kontrolünde hasada yakın gerçekleştirilen yoğun ilaçlamalar, üzümde rezidü ve kümülatif pestisit kalıntısını arttırmaktadır. Diğer yandan hastalıkla mücadelede enfeksiyon başladıktan sonra yapılan uygulamalar kontrolünü güçleştirmektedir. Bölgemizde ihraç edilen üzümlerde sezon boyunca uygulanan aktif madde sayısı 4-5 olarak sınırlandırılmıştır. Bu yüzden bu hastalıkla mücadelede akıllı hastalık yönetimi gerekmektedir. Manisa, Alaşehir'de 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleştirilen bu çalışmada, kurşuni küf hastalığı mücadelesinde kullanılan bazı fungisitlerin, geleneksel ve elektrostatik (ESP) Püskürtme yöntemlerine göre etkililikleri araştırılmıştır. İlaçlamaların biyolojik etkinliklerinin yanı sıra MRL miktarları, yöntemlerin yaprak üzerindeki birikimi, kaplama oranları, damla sayısı, damlaların hacimsel anma çapı (VMD) değerleri ve yere sürüklenme miktarları da hesaplanarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ayrıca üretici için bir rol-model program oluşturulmuştur. Bu çalışmada, ESP uygulamanın geleneksel uygulama ile kıyaslandığında bağda kurşuni küf hastalığı mücadelesinde daha etkili bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bitki yüzeyinde daha düşük pestisit kalıntısı sağlarken, çevre ve insan sağlığı açısından sorunsuz bir uygulama yöntemi olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The diseases caused by fungi are seriously limited both quality and quantity during growing season of vineyard. One of the major diseases of grape is gray mold (Botrytis cinerea Pers.) in Turkey. The disease could cause commonly damages on berries and clusters during maturation period. Several pesticide applications close to harvest period could significantly increase residue and cumulative limits on berries. On the other hand, late applications hardly control the disease that occured already. The number of active ingredients on grape during the season are restricted as four to five on exported products of grape by the local government. That's why, intellegent approach is needed for disease management. Efficacies of some selected fungicides used for controlling gray mold as to both traditional and electrostatic sypraying techniques were evaluated individualy with field trials carried out in 2016 and 2017 at vineyard in Alaşehir, Manisa. Besides biological effectiveness of the applications, residues of fungicides, the amounts of deposit on leaves, the rates of covarage, the numbers of drops, volume mean diameters (VMD), and drift to ground were also determined for both techniques, individually. In this research, electrostatic spraying technique was applied to control gray mold in vineyard as the first time by organising a role-model application program for the growers. Higher efficacies observed by electrostatic spraying technique with better coverage in control of gray mold disease comparing with traditional spraying technique. Besides, electrostatic spraying technique ensure low amount of pesticide residue on grape and stands out to be environmental friendly application method.