Iğdır ve Kars (Kağızman) illerinde yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerinde bulunan zararlı böcek türleri
Determination of insects pests on stone and pome fruit trees in Igdir and Kars (Kagizman) provinces
- Tez No: 470858
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Iğdır ve Kars (Kağızman) illerinde yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerinde bulunan zararlı böcek türlerini saptamaya yönelik olarak yapılan bu araştırma 2013-2016 yıllarında ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür. Bu çalışma sonucunda, Insecta sınıfının 4 takımına bağlı 16 familyasına ait 26 zararlı tür tespit edilmiştir. Bunlar içerisinde en önemli zararlı türlerin; Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762), Sphaerolecanium prunastri (Boyer de Fonscolombe, 1834), Stictocephala bisonia Kopp & Yonke, 1977, Apodiphus amygdali (Germar, 1817), Stephanitis pyri (Fabricius, 1775), Cydia pomonella (Linnaeus, 1758), Grapholita janthinana (Duponchel, 1843) ve Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) olduğu belirlenmiştir. Bölgede ekonomik açıdan önemli ve ana zararlı tür olan Cydia pomonella (Linnaeus 1758)'nın eşeysel çekici feromon tuzaklar kullanılarak ilk ergin çıkış zamanı, popülasyon değişimleri ve doğada aktif olarak bulunduğu dönemler tespit edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada incelenen türlerin, Türkiye ve Dünyadaki yayılışları, örnek sayıları, toplanıldığı yerler ve konukçu bilgileri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to determine of stone and pome fruit trees pests species in Iğdır and Kars (Kağızman) provinces during the seasons of spring, summer and autumn of 2013 - 2016. The result of this study, 26 pests species of 16 families belonging to 4 orders of Insecta are recorded. At these; Hyalopterus pruni (Geoffroy, 1762), Sphaerolecanium prunastri (Boyer de Fonscolombe, 1834), Stictocephala bisonia Kopp & Yonke, 1977, Apodiphus amygdali (Germar, 1817), Stephanitis pyri (Fabricius, 1775), Cydia pomonella (Linnaeus, 1758), Grapholita janthinana (Duponchel, 1843) and Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) has been found the most important harmful species. Using the sexually attractive pheromone traps of Cydia pomonella (Linnaeus, 1758), which is economically important and the main pest species in this area, the first adult emergence time, population changes and active periods in the nature have been determined. In addition, distributional data of the species in Turkey and on the world, the number of species collection locality information and host data for each of the species investigated were given.