Erzurum ilinde taze fasulye üretim ve pazarlama ekonomisi
Green beans production and marketing economy in Erzurum
  1. Tez No: 470865
  2. Yazar: SERKAN TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmada Erzurum ilinde taze fasulye üretiminde maliyet unsurlarının belirlenmesi, taze fasulye üretim ve pazar maliyetinin hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Erzurum İlinin 5 ilçesinde (İspir, Uzundere, Tortum, Pasinler ve Oltu) taze fasulye üretimi yapan 100 tarım işletmesinde anket yapılmıştır. Anket verileri 2015 üretim yılını kapsamaktadır. Araştırma bölgesinde ortalama mülk arazi varlığı 31.20 da, ortalama işletme arazi büyüklüğü 39.39 da, ortalama parsel sayısı 5.65 adet ve mülk arazinin ortalama parsel büyüklüğü 5.52 da olarak hesaplanmıştır. Ortalama aile nüfusunun 3.42 kişi, ortalama aile işgücünün ise 2.00 EİB olduğu belirlenmiştir. Araştırma bölge ortalamasında değişken masraflar toplamı 735.13 ₺/da, sabit masraflar toplamı 112.90 ₺/da ve üretim masrafı toplamı 848.03 ₺/da olarak hesaplanmıştır. Taze fasulye verimi bölge ortalamasında 1 552.86 kg/da, 1 kg taze fasulye üretim maliyeti ise ortalama 0.546 ₺ olarak hesaplanmıştır. Üretim maliyetine göre oransal kar bölge ortalamasında 3.44 olarak belirlenmiştir. Bölge ortalamasında GSÜD 2 919.38 ₺/da, üretim masrafları toplamı dikkate alındığında 2 071.34 ₺/da net kar ve 2 184.25 ₺/da brüt kar elde edildiği hesaplanmıştır. Taze fasulye pazar masrafları toplamı ortalama 928.19 ₺/da, 1 kg taze fasulye pazar maliyeti ise ortalama 0.598 ₺ olarak hesaplanmıştır. Pazar maliyetine göre oransal kar bölge ortalamasında 3.14 olarak belirlenmiştir. Pazar masrafları toplamı dikkate alındığında ortalama 1 991.18 ₺/da net kar ve 2 104.09 ₺/da brüt kar elde edildiği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the cost elements in the production of fresh beans in Erzurum province, to calculate the production of fresh beans and the market cost. For this purpose, a questionnaire was conducted in 100 farms that produce fresh beans in 5 provinces of Erzurum Province (İspir, Uzundere, Tortum, Pasinler and Oltu). Survey data includes the production year of 2015. In the study area, the average land ownership is 31.20 decares, the average land size is 39.39 decares, the average number of parcels is 5.65 piece and the average parcel size of the property is 5.52 decares. The average family population was 3.42 persons and the average family labor force was 2.00 MBU. In the average of the study area, the sum of variable costs is 735.13 ₺/da, the sum of fixed costs is 112.90 ₺/da and the cost of production is 848.03 ₺/da. The fresh bean yield was calculated as 1 552.86 kg/da in the average area and the production cost of 1 kg fresh beans was calculated as 0.546 ₺ on average. The ratio of profit to production cost is determined as 3.44 in the region average. In the average area, the groos production value is 2 919.38 ₺/de. It is estimated that a net profit of 2 071.34 ₺/de and a gross profit of 2 184.25 ₺/de are calculated when the sum of production costs is taken into consideration. The sum of the market costs of fresh beans is 928.19 ₺/de. The market cost of 1 kg fresh beans was calculated as 0.598 ₺ on average. According to the market cost, the proportional profit is 3.14 in the average of the region. When the sum of the market costs is taken into account, it is estimated that the average net profit is 1 991.18 ₺/de and 2 104.09 ₺/de gross profit.