Kırşehir ilinde rüzgâr elektrik santrallerinin bitkisel üretime etkisi üzerine çiftçi yaklaşımları
Farmer approaches to the impact of wind power plants on crop farming in Kirsehir province
  1. Tez No: 470866
  2. Yazar: MAKBULE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda tükenmeyen bir enerji ve çevre dostu olması, her yere kurulma imkânı bulunması nedeniyle yenilenebilen enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisine olan talep artış göstermiştir. Rüzgâr Elektrik Santrallerinin tarım alanları üzerinde kurulmasından dolayı üretimde azalmalara sebep olacağı iddia edilmektedir. Çalışmada Rüzgâr Elektrik Santrallerinin kurulduğu bölgede bitkisel üretimde değişiklik olup olmadığı ve bu değişiklikte etkili olan faktörler ve bu anlamda çiftçi yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Kırşehir ili Mucur ilçesinde yer alan Geycek Rüzgâr Elektrik Santrallerinin çevresinde bulunan köylerde basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 171 çiftçiyle yapılan anket çalışması yürütülmüştür. Sanrallere çiftçi yaklaşımlarını tespit etmek için elde edilen verilerin crosstab ve regresyon analizleri yapılmış ve çizelgelerle verilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Rüzgâr Elektrik Santrallerininin kuruluşundan sonra bitkisel üretimde herhangi bir değişiklik olmadığını düşünenlerin oranı %74,3, değişikliğin olduğunu düşünenlerin oranının ise %25,7'dir. Çiftçi yaklaşımlarını tahmin eden probit modelinde çiftçi yaşının artması ve sosyal güvencesi olma durumu santrallerden etkilenmeme, tarımsal üretime katılan aile birey sayış artması ve santraller hakkında bilgi sahibi olma durumu etkilenmeyi artırmıştır. Hem etkilenmenin düşük olması ve hem de santrallerin ülke ekonomisine ve turizmine olan katkısı düşünüldüğünde, uygun olan tarım alanlarında Rüzgâr Enerji Santrallerinin artırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, demand of wind energy has increased due to its renewability, nature friendliness and easy applicability feature in many places. Underlying reasons of common use can be sorted as renewableity, nature- friendliness and easy installable opportunities to everywhere. Decrease in crop production is claimed becasue Wind Power Plants are being constructed in agricultural areas. In this study, changes in crop planting plans of farmers with regard to wind power plants constructed on agricultural lands in Kırşehir Province are investigated and the factors affecting production are tried to be determined. The study was conducted by using face to face questionnaries in Geycek, the region where power plants exist with the sample size of 171 determined by random sampling. To determine the attitute of farmer with respect to wind power plants, crosstabbing and probit regression analysis are conducted using the data collected from this survey and provided in the tables. According to the results of the analysis, proportion of farmers who did not alter their crop farming plants after existence of wind power plants is %74,3, while who did alter are %25,7 in the study area. Increase in the age of farmers and owning social security cause farmer do not change their plant pattern while number of household members who joins agricultural production and having knowledge about wind power plants causes farmers to alter their crop farming. Because of low impact of wind power plants on crop production and their contribution to economy and tourism in the region, it could be concludued that wind power plants should be encouraged to be constructed in proper agricultural lands.