Gümüşhane ili dytiscidae (Coleoptera) türleri üzerine faunistik araştırma
A faunistic study on the species of dytiscidae (Coleoptera) in Gumushane province
- Tez No: 470881
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÖKSAL ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane ilinin merkez, Köse, Torul, Kürtün, Şiran ve Kelkit ilçelerindeki kaynak, akarsu, dere, birikinti ve göllerin sığ kesimlerinden toplanan Dytiscidae örnekleri faunistik yönden değerlendirilmiş, 12 cinse ait toplam 20 tür ve 4 alt tür tespit edilmiştir. Bu örneklerden 9 tür Gümüşhane ilinden ilk kez kaydedilmiştir. Teşhis edilen türlerin tanımları gözden geçirilmiş, örneklerimiz üzerinden fotoğrafları çekilmiş, yaşam alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış, alt familya, cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The specimens belonging to the family Dytiscidae (Coleoptera) living stagnant and various flowing waters in Gümüşhane province (center, Köse, Torul, Kürtün, Şiran and Kelkit districts) have been investigated as faunistic. Totally 20 species, 4 subspecies and 12 genera in the family have been determined. Of these, 9 species just from Gümüşhane province are firstly recorded. The morphological characters of identified species, the measurements and photos of their various organs, their distributions on Turkey and world have been given, and it has been remarked their systematical aspect, arranged keys for subfamilies, genera and species.