Ankara ilinde kavunda solgunluk hastalığına neden olan Fusarium türlerinin tespiti ve patojenisitesi
Detection of the Fusarium species which wilt disease of melon in Ankara and pathogenities
- Tez No: 470882
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KORDALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmanın amacı, Ankara ilinde yoğun olarak kavun ekimi yapılan ilçelerdeki solgunluk belirtisi gösteren bitkilerden elde edilen Fusarium türlerinin teşhis edilmesi ve patojenisite denemesinin yapılmasıdır. Bu amaçla 2013-2014 yılları arasında Ankara'da 5 farklı ilçede solgunluk belirtisi gösteren bitkilerden 176 tane Fusarium spp. izolatının teşhisi ve bunlardan 65 tanesinin patojenisitesi yapılmıştır. Sonuçta 10 Fusarium türü (F. equiseti, F.oxysporum, F. solani, F. sambucinum, F. semitectum, F. acuminatum, F. graminearum, F. proliferatum, F. brachyibbosum ve F. redolens) tanımlanmıştır. Bu 10 Fusarium türüne ait 65 izolatın patojeniteleri toprak inokulasyon metodu kullanılarak Yuva kavununda kontrollü koşullarda denenmiştir. Hastalık değerlendirilmesi, ekimden 45 gün sonra yapılmıştır. Patojenisite testi sonucunda 14 F. oxysporum ve 7 F. solani izolatının patojenitesinin %50'nin üzerinde olduğu tespit edilirken, F. semitectum, F. proliferatum, F. graminearum izolatlarının patojenitelerinin ise %40'ın altında olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın patojenisite testi sonucunda F. equiseti, F. sambucinum, F. acuminatum, F. brachyibbosum ve F. redolens'in patojen olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to diagnose and test the pathogenicity of Fusarium species obtained from wilted melons in the most widely melon growing areas of Ankara. For this purpose, 176 Fusarium isolates were identified from plants showing symptomps peculiar to disease in 5 different districts of Ankara. Also, the 65 of them were used for pathogenicity test between 2013 and 2014. As a result, 10 Fusarium species (F. equiseti, F.oxysporum, F. solani, F. sambucinum, F. semitectum, F. acuminatum, F. graminearum, F. proliferatum, F. brachyibbosum and F. redolens) were identified. From 10 Fusarium species 65 isolates were tested in controlled conditions for their pathogenicity by using soil inoculation method on the cultivar melon. The pathogenicity of evaluation was made after 45 days from sowing. The end of pathogenicity test, it was observed that 14 of the F. oxsysporum and 7 of F. solani isolates caused disease more than 50% wilt by soil inoculation method. The pathogenicity of F. semitectum, F. proliferatum, F. graminearum isolates was found less than 40%. It was identified that F. equiseti, F. sambucinum, F. acuminatum, F. brachyibbosum ve F. redolens have not any infection.