Erzincan Üniversitesi lisans öğrencilerinin süt tüketim alışkanlıklarının ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of the dairy consumption habits and behaviors of undergraduate students in Erzincan University
- Tez No: 470885
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, Erzincan Üniversitesinin 5 ayrı fakültesinde lisans eğitimi gören 400 adet öğrenciye anket uygulayarak elde edilen verilerin kullanılmasıyla öğrencilerin süt tüketim alışkanlıkları ve davranışları incelenmiştir. Araştırmaya katılan öğrenciler tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler genel olarak ve fakülte, cinsiyet, ikamet yeri gibi gruplara ayrılmış olarak tablolar halinde verilmiştir. Araştırmada öğrencilerin %67'sinin sütü sevdiği, haftalık kişi başına yaklaşık 1,3 litre süt tükettiği bunun da gelişmiş ülkelere oranla yeterli olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin süt satın alırken genellikle marketleri tercih ettiği ve ambalaj materyaline, markaya, fiyata, üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat ettiği görülmüştür. Öğrencilerin ayrıca süt ile bulaşan hastalıklar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığı ve toplumun içme sütü konusunda yeterince teşvik edilmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, students' milk consumption habits and behaviors were investigated by using the data obtained by applying a questionnaire to 400 students at 5 different faculties of Erzincan University. The students participating in the study were randomly sampled. The data obtained as a result of the questionnaire were given in tabular form in general and divided into groups such as faculty, gender and accomodation. In the survey, 67% of the students were found to like milk, and consume about 1.3 liters of milk per week, which is not enough compared to the developed countries. It has been found out that while students are buying milk, they usually prefer grocery stores and pay attention to packaging material, brand, price, production and expiry dates. It has also been found out that students do not have enough information about milk-borne diseases and that the community has not been informed about drinking milk.