Bazı gazların compton profillerine basınç etkisi
Pressure effect on the compton profile of the some gases
- Tez No: 470889
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yüksek enerjili fotonların, atom veya moleküllerle yapmış olduğu inelastik çarpışma neticesince, spektrumlarda meydana gelen Doppler genişlemesinin (Compton profil) ölçülmesi, bu maddelerin elektron momentum dağılımlarının belirlenmesi için oldukça önemlidir. Literatürde Compton profil ile ilgili olarak çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, maddelerin elektronik yapılarına basıncın etkisinin olduğunu gösteren çok az sayıda çalışma mevcuttur. Özellikle, gazların elektron momentum dağılımlarının basınca bağlı değişimi ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada farklı basınçlarda He, Ar, O2, N2 ve CO2 gazlarının Compton profil ölçümleri 5 Ci'lik 241Am radyoizotop kaynak ve HPGe dedektöre sahip bir Compton profil spektrometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarımız He hariç diğer gazların Compton profillerinin 1,0 bar basınçta ölçülen değerlere göre artan basınç ile değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of inelastic collisions of high energy photons with atoms or molecules, the measurements of the Doppler expansion (Compton profile) in the spectra is very important to determine electron momentum distributions of those materials. Although there are a large number of studies in the literature on Compton profile, there are only a few studies demonstrating the effect of the pressure on the electronic structures of matters. Especially, there are no studies related to the pressure-dependent change of electron momentum distributions of gases. In this study, Compton profile measurements of He, Ar, O2, N2 and CO2 gases at different pressures were carried out using a Compton profile Spectrometer having a 5 Ci 241Am radioisotope source and HPGe detector. Our experimental results show that the Compton profiles of gases except for He change with increasing pressure relative to the values measured at 1.0 bar pressure.