Bazı gazların sera etkisinin güneş panellerinin verimliliği üzerine etkisi
Greenhouse effect of some gasses on the efficiency of solar panels
- Tez No: 527715
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ HANSU, PROF. DR. NACİ GENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Siirt Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu kaynaklardan biri de güneştir. Türkiye, ülke olarak ciddi bir güneş potansiyeline sahiptir. Güneş enerjisi fotovoltaik paneller vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Fakat fotovoltaik güneş panellerinin bilinen en büyük sorunlarından biri de verimlerinin istenilen düzeyde olmamasıdır. Günümüzde kullanılan bu sistemlerin verimlerinin ortalama % 20-30 arasında olduğu bilinmektedir. Bu nedenle gün geçtikçe daha da geniş kullanım alanına sahip olan bu panellerin verimlerinin arttırılması güncel bir problemi ortadan kaldıracaktır. Fotovoltaik panellerin verimliliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve kayıpları minimize edecek yeni yöntemlerin uygulanması, güneş panellerinin verimliliği açısından önemli bir gerekliliktir. Bu çalışmada, fotovoltaik güneş panellerinin verimini doğrudan etkileyen önemli faktörlerden biri olan ve güneş paneli üzerine düşen ışığın şiddetini önemli ölçüde etkileyen bazı sera gazlarının fotovoltaik güneş panellerinin verimliliği üzerine olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Tasarlanan deney sisteminde gazların sera etkisine eşdeğer olabilecek bir gaz hücresi yapılmış ve panel üzerine boşluksuz olarak yerleştirilmiştir. Bu gaz hücresine belirli bir basınçta çeşitli sera gazları birbirinden bağımsız olarak doldurulduktan sonra güneşe maruz bırakılmıştır. Isısal kararlılık sağlandıktan sonra, her gaz türü için panelin zamana bağlı akım-gerilim değerleri ölçülerek hesaplama yöntemiyle güç grafikleri oluşturulmuş ve karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Çalışma neticesinde, bazı sera gazlarının güneş panellerinin verimliliği üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, there are many types of renewable energy sources. One of these sources is the sun. Turkey, as a solar country, has a serious potential of the sun. Solar energy can be converted to electricity by means of photovoltaic panels. However, one of the biggest known problems with solar batteries is that their efficiency is not at the desired level. It is known that the efficiency of these systems used today is on average of 10-15%. For this reason, increasing the efficiency of these batteries, which have an increasingly widespread use day by day, will eliminate the current problem. Determining the factors that affect the efficiency of photovoltaic panels to increase solar energy efficiency and applying new methods to minimize losses is an important requirement for the efficiency of solar panels. In this study, the effects of some greenhouse gases on the efficiency of photovoltaic solar panels, which is one of the important factors directly, affecting the efficiency of the solar panels, which significantly affect the intensity of the light falling on the solar panel, have been experimentally investigated. In the designed test system, a gas cell, which can be equivalent to the greenhouse effect of the gases, was built and placed on the panel without voids. This gas cell has been exposed to the sun after being separately filled with various greenhouse gases at a certain pressure. After the thermal stability was achieved, the time-dependent current-voltage values of the panel are measured for each type of greenhouse gas and the time-dependent power graphs are generated by the calculation method and interpreted comparatively. As a result of the study, it was found that some greenhouse gases have significant effects on the efficiency of solar panels.