EDXRS'de PEAK'in temel saymaya oranını etkileyen faktörler ve minimum algılanabilir miktar
The factors affecting peak to background ratio in EDXRS and minimum detectable amount
  1. Tez No: 470890
  2. Yazar: MEVŞEN PİRİMOĞLU DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Spektrometrik sistemlerle çalışılırken bütün deneysel şartların en iyisine ulaşılamayabilir. Bu yüzden kullanıcı amacına uygun olarak üstün olmasını istediği özellikler arasından bir tercih veya tercihler yapmalıdır (Figure of Merit, FOM). Deneysel ölçümlerde hassasiyet ve doğruluk açısından en uygun sonuçların alınabilmesi için farklı kullanışlılık şekilleri dikkate alınmalıdır. Bu amaçla yapılan tez çalışmasında EDXRF spektrometri yöntemi ile hazırlanan düzeneğin deneysel şartların en iyisine sahip olabilmesi için öncelikli olarak elde edilen spektrumlara ꞌꞌistenmeyen katkıꞌꞌ olarak nitelendirebileceğimiz etkiler ve bunların kaynakları araştırılmıştır. Deney sisteminin üst üste alınan ölçmelerdeki kararlılığını belirlemek amacıyla istatistiksel ölçmeler yapılmıştır. Yükseltici üzerinde bulunan farklı şekillendirme sürelerinin, farklı çıkışların ve dış kaynaklı mekanik gürültünün peakꞌin net alanının temel saymaya oranı (P/B) üzerine etkileri belirlenmiştir. Çalışmanın son kısmında ise aynı ortalama atom numarasına sahip fakat analiti içermeyen yeni numuneler hazırlanarak bu numunelerden aynı şartlarda elde edilen spektrum esas spektrumdan çıkarılarak P/B oranının iyileştirilmesi yoluna gidilmiştir. Ayrıca dedeksiyon limitinin farklı sayma sürelerine göre değişimi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When working with spectrometric systems, the best of all experimental conditions may not be achieved. Therefore, the user should make preferences (FOM) among the features that he/she wants to be appropriate for the job. In order to obtain the most appropriate results in terms of precision and accuracy in the experimental measurements, different forms of usability should be considered. In this work, we have primarily investigated the effects and the sources of these factors, that we can characterize as the ꞌꞌunwanted contributionꞌꞌ to the spectra at hand in order to obtain the best experimental conditions for the EDXRF spectrometry method. Moreover, statistical measurements have been made to determine the stability of the test system on the overtopped measurements. The effects of different shaping times on the amplifier, different outputs and external mechanical noise on the net peak area to background (P/B) ratio have been determined. At the end of the study, new samples that have the same average atomic number but consisting no analytes have been prepared and the spectrum obtained from these samples under the same conditions have been subtracted from the original spectrum to improve the P/B ratio. In addition to that, the change of the detection limit based on different counting times has been analyzed.