Üstüste binmiş ikili pik analizleri için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 24752
  2. Yazar: ABDULHALİK KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
X-ışını spektroskopik çalışmalarda, spektral puls yükseklik dağılımlarında pik alanlarının hassas olarak tayini önemli bir yer tutmaktadır. Enerji ayırımlı x-ışını floresans (EDXRF) tekniğinde amaç, hızlı ve hassas bir şekilde kalitatif ve kantitatif analizlerdir. Bu analizler, genellikle ya karakteristik yada saçılma pikleriyle yapılmaktadır. Tamamen simetrik olmayan bu spektral piklerin analizleri, üst üste binme gibi birçok problemle karşılaşıldığından çoğu durumlarda kolay ve pratik olmamaktadır. Bu çalışmada, radyoizotop kaynak veya x-ışını ile uyarılarak elde edilen enerji ayırımlı x-ışını spektrumlarının analizleri için yeni, hassas, pratik ve hızlı bir metot geliştirilmiştir. Bu metotla, 241Am radyoizotop kaynağı kullanılarak uyarılan arsenik elementinden yayınlanan karakteristik Ka ve KJ5 spektrumlarının analizi ve iki Ka piki kullanılarak yapay ikili (doublet) pikler elde edilerek bunların analizleri yapılmıştır. Ayrıca pik alanları simetrik ve simetrik olmayan durumlar için de hesaplanmıştır. Bu metotla bulunan pik alanları, diğer metotlarla bulunanlarla, hesaplanan KpVKa şiddet oranları da Hartree Slater teorik değerleriyle karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
In x-ray spectroscopic studies, the sensitive determination of peak areas is important in the spectral puis height distributions. The aim of the energy dispersive x-ray fluorescence (EDXRF) technique is to make quick, sensitive qualitative and quantitative analysis. The analysis are usually made by using either the characteristic peaks or the scattering peaks. The analysis of the completely nonsymmetric spectral peaks are not easy and practical in general because it involves a lot of problem such as overlapping. In this study, a new, sensitive, practical and quick method have been developed for the energy dispersive x-ray spectral analysis with x-ray or radioisotope excitation. The characteristic Ka and KJ5 spectrum directly obtained from arsenic, which excited with 241Am radioisotope source, and the overlapped Ka peak, which obtained overlapping the two Ka peak synthetically, are analysed by using this method. Furthermore the peak areas have been calculated for the symmetric and nonsymmetrik cases. The results obtained by this method are comperatively given with the results of other methods. The obtained Kp/Ka value of arsenic is in good agreement with the value calculated from Hartree-Slater theory.