Poli(3,4-etilendioksitiyofen)/elektrokimyasal indirgenmiş grafen oksit (PEDOT/ERGO), prussian blue/elektrokimyasal indirgenmiş grafen oksit (PB/ERGO) ve PEDOT/PB/ERGO elektrotların elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of poly (3,4-ethylenedioxythiophene)/electrochemically reduced graphene oxide (PEDOT/ERGO), prussian blue/ electrochemically reduced graphene oxide (PB/ERGO) and PEDOT/PB/ERGO electrodes
- Tez No: 470907
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İletken polimerler arasında yasak enerji aralığının uygun olması ve sulu ortamda çalışma kolaylılığı sunması sayesinde PEDOT oldukça fazla ilgi çekmiştir. PEDOT filmi Au elektrot yüzeyinde elektrokimyasal depozisyon tekniği kullanılarak biriktirildi. GO'in elektrokimyasal indirgenmesi sonucu elde edilen ERGO filmi ile PEDOT tabakalı kompozit oluşturuldu. Aynı şekilde katalitik uygulamalar açısından oldukça tercih edilen Prusya mavisi ERGO filmlerinin yüzeyinde depozit edildi ve böylelikle ERGO/PM tabakalı kompoziti sentezlendi. İkili kompozit yapılarının depozisyon şartları belirlendikten sonra PEDOT/ERGO/PM üçlü kompozitinin elektrokimyasal sentezi gerçekleştirildi. Elde edilen kompozit filminin karakterizasyonu için XPS, EDS ve SEM teknikleri kullanıldı. Yapılan karakterizasyon işlemlerinde kompozit malzemede her bir materyalin kendine ait karakteristik piklerini gösterdiği belirlendi. Bu sonuçlar PEDOT/ERGO/PM tabakalı kompozitinin elektrokimyasal depozisyon ile başarılı bir şekilde sentezlendiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
PEDOT has attracted a great deal of attention due to its suitable of band-gap energy range among the conducting polymers and the ease of operation in an aqueous solution. PEDOT film was deposited on the Au electrode surface using the electrochemical deposition technique. The PEDOT-ERGO layered composite was synthesis by sequential elektrodepozition of ERGO and PEDOT. In addition, ERGO/PB layered composite were syhtensized by electrodepozition of Prussian blue on the surface of ERGO. After it were determined that deposition conditions of the binary composite structures, the electrochemical synthesis of the PEDOT/ERGO/PM triple composite was performed. XPS, EDS and SEM techniques were used for the characterization of the composite film. It was determined that each material showed its own characteristic peaks in the composite material during the characterization process. These results indicate that the PEDOT/ERGO/PM layered composite is successfully synthesized by electrochemical deposition.