Motorlarda turboşarj sisteminin analizi
Analyzing of the turbocharging system in the engines
- Tez No: 470930
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son zamanlarda yakıt maliyetlerindeki artışla ve insanların çevreye duyarlılığının daha da artmasıyla birlikte otomotiv firmalarıda bu beklentilere çare olabilecek motorlar üretmeye çalışmaktadır. İçten yanmalı motorların gelişimine yakın oluşmuş olan turboşarjlar bu alanda sağladığı çeşitli olanaklarla kendine önemli bir yer oluşturmuştur. Özellikle dizel araçlarda kullanılan turboşarjlar piyasadaki beklentileri karşılamak ve yasal düzenlemelerdeki artış sebebiyle bir zorunluluk olmuştur. İçten yanmalı motorlarda, silindire gönderilen yakıt hava karışımın yoğunluğundaki her artış motorda güç artışı sağlamaktadır. Böylece motor silindir hacmi azaltılarak yüksek güç elde edilebilmektedir. Bu sayede mekanik kayıplar azaltılıp motor mekanik verimi artırılabilir. Günümüz dizel araçlarının hemen hepsinde bu görevi yerine getirmesi için turboşarj üniteleri kullanılmaktadır. Turboşarlar, yakıt hava karışımındaki hava miktarını artırarak silindir hacmi küçük olan motorlardan beklenenden daha fazla güç elde etmeye yarayan araçlardır. Bu tez kapsamında, dört silindirli dizel bir motorunun özelliklerine göre, turbo makinaları için özel tasarlanmış CONCEPTS NREC programı kullanılarak hesaplamalar yapılmış turboşarj motor uyumluluğu incelenmiştir. Yüksek verimde çalışmaya olanak sağlayan motorun tasarımı turboşarjın kritik noktalarını göz önüne alınarak yapılmıştır. Motorun çalışma şartlarında turboşarjın performansı turbo makinalar için özel üretilmiş CONCEPTS NREC paket programı içindeki ilgili program ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent times, with the increase in fuel costs, people are trying to produce motors that can be a solution to these expectations in automotive companies with increasing environmental sensitivity. Turbochargers, which have been developed close to the development of internal combustion engines, have created an important place in this area as they provide various possibilities. Turbochargers used especially in diesel vehicles have become a necessity because of the increase in legal regulations and to meet expectations in the market. In internal combustion engines, each increase in the density of the fuel and air mixture provides a power boost in the engine. Thus, the engine cylinder volume can be reduced and high power can be obtained. In this case, the mechanical loss can be reduced and the engine can be increased mechanically. Nearly all of today's diesel vehicles use turbocharging units to perform this task. Turbochargers are vehicles that increase the amount of air in the fuel-air mixture so that more power is expected from engines with small cylinder volumes. In this thesis, calculations were made using the CONCEPTS NREC program specially designed for turbo machines, according to the characteristics of a four-cylinder diesel engine. The design of the engine that allows high-efficiency operation is based on the critical points of turbocharging. Turbocharging performance under engine operating conditions was examined with the corresponding program in the CONCEPTS NREC package program specially designed for turbo machines.