Manyetik nanoakışkanların sentezlenmesi ve termofiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Preparation of magnetic nanoquarters and determination of thermophysical characteristics
  1. Tez No: 470929
  2. Yazar: RAHŞAN ÖZBALDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nanoakışkanlar, ametal veya metal nanoparçacıkların bir akışkan ile süspanse edilmesi ile hazırlanır. Farklı uygulama alanlarına göre metal ve ametal nanoparçacıklar ısı transfer oranını artırmak için kullanılabilir. Manyetik nanokışkanlar, manyetik özelliği olmayan temel akışkan içine manyetik özelliği olan nanopartiküllerin süspanse edilmesi ile elde edilir. Nanoakışkanlar; tıp, biyomekanik, elektronik parçaların soğutulması ve ısı transferi arttırılması gibi alanlarda olumlu yönde etki ettiği için son yıllarda dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, farklı hacimsel oranlarda (%0.25, %0.50, %1.00) ve farklı manyetik nanopartikül türlerinde (CoFe2O4, ZnFe2O4, MnFe2O4, Fe2O3.NiO) hazırlanan nanoakışkanların ısıl iletkenlik ve viskoziteleri, farklı sıcaklıklarda (20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C) deneysel olarak incelenmiştir. Nanopartiküllerin her biri üç ayrı hacimsel oranda hazırlandıktan sonra saf su ile karıştırılarak nanoakışkanlar elde edilmiştir. Hazırlanan tüm nanoakışkanların, belirlenen parametre değerlerine bağlı olarak ısıl iletkenlik ve viskozite değerleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar çeşitli teorik modeller ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are prepared by suspending nonmetal or metal nanoparticles with a fluid. Metal and nonmetallic nanoparticles can be used to increase the heat transfer rate according to different application areas. Magnetic nanofluids are obtained by suspending magnetic nanoparticles into a nonmagnetic basic fluid. Nanoparticles have become an attractive topic in recent years as they have a positive effect on applications such as medicine, biomechanics, cooling of electronic components and heat transfer enhancement. In this study, the thermal conductivities and viscosities of nanofluids prepared at different volume fractions (%0.25, %0.50, %1.00) with various magnetic nanopaticles (CoFe2O4, ZnFe2O4, MnFe2O4, Fe2O3.NiO) were experimentally investigated at different temperatures (20°C, 30°C, 40°C, 50°C, 60°C). Nanofluids for each nanoparticles types were obtained in three different volume fractions by the dispersion of nanoparticles in pure water. The thermal conductivities and viscosities of all prepared nanofluids were measured according to the determined parameter values. The results obtained were compared with various theoretical models.