Üzerinde TiO2 oluşturulmuş Cp titanyumun keratin esaslı silika jel ile kaplanması ve yüzey özelliklerinin karakterizasyonu
TiO2 composed on Cp titanium coating by keratin based silica jel and characterisation of surface ptoperties
- Tez No: 470934
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hasar görmüş veya çeşitli nedenlerle işlevini kaybetmiş biyolojik yapılarda, doğuştan hiç oluşmamış ya da anormal gelişmiş dokularda biyolojik sistemin işlevini yerine getirebilmesi için ilaç tedavisi ve cerrahi tedaviler uygulanır. Cerrahi tedavi uygulamalarında uygun vakalar için doku protezleri tercih edilmektedir. Bu tedavi şekli ağız diş sağlığında da sıkça kullanılmaktadır. Ağız içerisinde kullanılacak olan dental implantın mekanik, kimyasal ve biyouyumluluk özellikleri son derece önemlidir. Günümüzde dental implant tedavileri her ne kadar başarılı bir şekilde uygulanıyor olsa da tedavi sürecinde ve tedavi sonrasında bağ-doku oluşumunun tam olarak sağlanamaması, tedavi süresinin uzun olması, tedavi sonrasında implant çevresinde bakteriyel oluşumlar, implantın vücut tarafından reddedilmesi veya alerji yapması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu çalışmada bağ-doku oluşumunu sağlamak amacıyla titanyum taban malzemesi üzerine titanyum dioksit porozlu yapısı oluşturularak üzeri biyoaktif bir malzeme olan keratin ile katkılanan silika jel ile kaplanmış ve böylece biyouyumluluğun artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug therapy and surgical therapy are applied to carry out function of biological systems which are not grow or abnormal grown tissues. Tissue prosthesis are preferred appropriate cases in surgical therapies. This manner of treatment is often used for mouth and dental health too. Biocompatibility, mechanical and chemical properties of dental implants used in mouth are extremely important. Although dental implant treatments are applied successfully, some problems can occur as not providing of osseointegration completely, being long of duration of therapy, bacterial formation around implant after treatment, ignoring of implant by body. In this study titanium dioxide porous structure constituted on titanium to provide osseoinetgration. Then it was coated with keratin which is bioactive material, based silica gel to provide maximum biocompatibility.