Türkiye'de biyolojik ve kimyasal silahlara karşı alınan önlemler ve yaklaşım algoritması
Received preventions against chemical and biological weapons in turkey and aproach algorithm
  1. Tez No: 470933
  2. Yazar: ALİ GÜRKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, başta günümüz Türkiyesi olmak üzere uluslararası alanda biyolojik ve kimyasal silahların diğer bir deyişle kitle imha silahlarının ne kadar tehlikeli ve zararlı olduğunu ortaya koyarak, öncelikle uluslararası alanda daha sonra Türkiye'de bu konuyla ilgili mevzuat ve alınan önlemler değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda eksiklikler saptanmaya çalışılmış ve tavsiyeler verilmiştir. Ayrıca biyolojik ve kimyasal silahların kitlesel ölümlere sebep olabilecek kadar etkili ve tehlikeli olduğu bununla birlikte üretilmeleri için yüksek bilgi ve maliyete gerek olmadığı için özellikle terör örgütleri tarafından kullanılma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle nasıl önlemler alınması gerektiği ve bu konuda Türkiye'nin durumu değerlendirilmiştir. Aynı zamanda kimyasal ve biyolojik silah kullanılarak gerçekleştirilecek bir saldırı durumunda görev alması gereken birimler ve yapması gereken faaliyetler yasal mevzuat çerçevesinde değerlendirilerek tavsiyede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it's been mentioned that the biological and chemical weapons, in other words weapons of mass destruction (WMD) are how dangerous and harmful throughout the world especially in Turkey and with this the legal legislations and precautions also been evaluated. After the evaluations the set backs are identified and the advices are given. Also the chemical and biological weapons are very dangerous so they can cause mass destruction easily on the contrary they are very easy to produce and they cost not much effort money and intellectual knowledge. With this fact they are very popular among terrorist organizations. To prevent usage of these weapons what precautions are needed to take and Turkey's situation in this subject also mentioned.