Sfalerit cevherinin basınç altında çözündürülmesi
The optimization of dissolution of sphalerite ore in pressure medium
  1. Tez No: 470935
  2. Yazar: GAMZE GÜVEN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Sfalerit (ZnS) cevherinin H2SO4 çözeltilerinde basınçlı ortamda çözündürülmesinin optimizasyonu Taguchi Yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Denemelerde reaksiyon sıcaklığı, katı/sıvı oranı, H2SO4 konsantrasyonu ve reaksiyon süresi parametre olarak seçilmiştir. Çözülmenin sıcaklık, H2SO4 konsantrasyonu ve reaksiyon süresindeki artış ile arttığı, katı/sıvı oranındaki artışla azaldığı belirlenmiştir. Optimum deney şartları; reaksiyon sıcaklığı (oC) : 140, katı/sıvı oranı (g.mL-1): 1/10, H2SO4 konsantrasyonu (M): 3 ve reaksiyon süresi (saat): 3 olarak belirlenmiştir. Bu şartlar altında sfalerit cevherindeki çinkonun % 95.58 'i çözündürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimization of dissolution of sphalerite (ZnS) ore under the pressure medium was examined using Taguchi method. Reaction temperature, solid / liquid ratio, H2SO4 concentration, stirring speed and reaction time were chosen as parameters for all experiments. It was identified that the dissolution increased with increasing temperature, H2SO4 concentration and reaction time, decreased with increasing solid /liquid ratio. The optimum experimental conditions were determined as follows : reaction temperature (oC): 140 , solid-to-liquid ratio (g.mL-1): 0.1 , H2SO4 concentration (M): 3, and reaction time (hour): 3. Under these conditions , in the sphalerite ore of zinc was dissolved about 95.58 % .