Evaluation of mineralization and chemistry of the Kurşunlu lead-zinc deposits (Koyulhisar-Sivas)
  1. Tez No: 10583
  2. Yazar: MUHANNAD R. ARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET KURŞUNLU (SÎVAS -KOYULHİSAR) KURSUN-ÇÎNKO YATA3ININ CEVHERLEŞMESİ VE KİMYASININ DE?ERLENDİRİLMESİ MUHANNAD R.ARAR Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof. Dr. Ayhan Erler Türkiye'de Sivas ili Koyulhisar ilçesi Muradin Köyü civarındaki magmatik ilişkili sülfürlü kurşun-çinko -bakır damarlarının cevherleşmesi kimyası çalışılmıştır. Çalışma alanı, Doğu Pontidler volkanik yay kompleksinin güneybatı kısmında yer almaktadır. 3.52 kimlik bir alanın 1/2000 ölçekle jeolojik haritası yapılmıştır. Tez alanı içindeki kayaç birimleri, Eosen yaşlı Kurşunlu Andeziti ve Atölentepe andeziti İle Miyosen yaşlı üsküf tepe ande2itik tüfü ve Meletçay hiyaloandezi tidir. Damarlar, özellikle kurşunlu andezitleri içindeki fay sonlarında bulunan çatlak dolgusu şeklindedir. Volkanik birimlerde gözlenen serisitleşme, silisleşme, kaolinleşme ve propilitleşme başlıca hidrotermal alterasyontipleridir. Galen, sfalerit ve kalkopirit başlıca cevher mineralleridir. Daha as miktarlarda hematit (spekulerit), kalkosit, limonit ve gümüş tetrahedrit bulunur. Gang mineralleri pirit, kuvars ve kalsittir. Damar kalınlığı, Pb, Zn, Cu tenörleri ve damar boyunca uşaklık arasındaki korelasyon: (l)Eş kalınlık ve Eştenör haritaları hazırlanarak (2)Parametreler arası korelasyon katsayısı hesaplanarak ve (3)çalışmalar boyunca profiller çıkarılarak incelenmiştir. Damarlar kalınlık ve biçim açısından çok fasla değişkenlik göstermektedir. Ancak sistematik değişim gösteren bir sonlaşma vardır. iki farklı katta haritası çıkarılan iki damarda Pb ve Zn tenörleri batıya ve eğim boyunca yukarıya doğru artmakta ve Cu tenörü doğuya ve eğim boyunca aşağıya doğru artmaktadır. Pb, Zn ve Cu değerlerindeki bu değişimlerden hidrotermal çözeltilerin hareketinin yukarı ve kuzeybatıya doğru olduğu çıkarılabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kurşunlu, Sivas, Kurs un -Çinko, Cevherleşme, Kimya, Pontidler. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF MINERALIZATION AND CHEMISTRY OF THE KÜRSÜNLÜ LEAD- ZINC DEPOSITS ( KOYULHISAR-SIVAS ) MÜHANNAD R.ARAR Faculty of Engineering Department of Geological Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Ayhan Erler June 1990, 84 Pages The mineralization chemistry of the lead-sinc-copper sul fide veins of igneous association, at Muradin village, Koyulhisar township, Sivas province, Turkey is investigated. The area lies in the southeastern part of the Eastern Pon- tides valcanic arc complex. The geology of an area of 3.52 sq.kro. is mapped at a scale 1/2000. The rock units in the thesis area are Kurşunlu andesite and Atölentepe andesite of Eocene age, and üsküf tepe andesitic tuff and Meletçay hyaloandesite of Miocene age. illVeins fi lid the openings along dip slip faults of the rock units, particularly of the Kurşunlu andesite. Sericitization, silicif ication, kaolinitisation and propylitization are the hydrothermal alteration types ob served in the volcanic rock units. Galena, sphalerite and chalcopyrite are the essential ore minerals. Hematite (specularite), chalcocite, limonite and silver tetrahedrite are found in lesser amounts. Pyrite, quartz, and calcite ore the gangue minerals. Correlation between thickness, Pb, Zn, Cu grades and distance along the vein are studied by (1) preparing isothickness and isograde maps of the veins, (2) calculating correlation coeffi cients between them, and (3) plotting profiles along workings. The veins are extremely geochemical variable in si2e and form, but they exhibit zoning generally with sys tematic changes. In the two veins that are mapped at two different levels, Pb and Zn increase westward and updip and Cu grades increases and eastward and downdip. These variations in concentrations of Pb, Zn and Cu may be in terpreted that the movement of the hydrothermal solutions was upwards and northwestwards. KEYWORDS: Kurşunlu, Sivas, Lead-Zinc, Mineralization, chemi stry, Ponti ds. Science Code: 606.03.02s IV