Effect of aeration and SO2 in the flotation of Harköy low grade complex copper ore
- Tez No: 5448
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
HARKOY DÜŞÜK TENüRLÜ KOMPLEKS BAKIR CEVHERİNİN FLOTASYONUNDA HAVALANDİRMA VE SOg'NİN ETKİSİ ULU, Emin Mühendislik Fakültesi Maden Müh. Bölümü, Yük. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof Dr. Gülhan Özbayoğlu 69 Sayfa, Şu bat 1989 ÖZET Bu tezde, Harköy düşük tenörlü kompleks bakır yata ğından alınan ve % 0,61 Cu, % 0,63 Zn re % 6.28. Fe içeren numunenin zenginleştirme olasılığı incelenmiştir. Satıla bilir bakır konsantresi veya daha sonraki hidrometalurjik ve pirometalurjik işlemler için uygun bakır- çinko toplu konsantresi üretmek amacıyla flotasyon yöntemi uygulanmış tır. Mineralojik analizler cevherdeki ana sulfur minerel- lerinin kalkopirit, sfalerit ve pirit olduğunu göstermiş tir. Hakim gang minerali kuvarstır ve az miktarda seri sit ve kalsit bulunmuştur. Havalandırma ve SOp tek tek ve kombinasyon halinde bakır f lotasyommda sfalerit ve pirit bastırmak için kul lanılmıştır. pH »m, toplayıcı cinsi ve miktarının bakır tenörü ve verimi üzerindeki etkisi de ayrıca incelenmiş tir. Bu sonuçlar bastırıcı olarak Ca (0H)2 kullanarak -v-elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmış tır, 20 gr/t AF 208 ve pH 1.1 olan 130 ml/lt S02 çözeltisi kullanarak pH 7.5 ta % 20.52 Cu, % 4.45 Zn ve % 20.27 Fe içeren seçimli bir bakır konsantresi % 75.51 bakır verimiyle üre tilmiştir. % 2.28 Cu, % 2.20 Zn ve % 23.62 Pe içeren top lu konsantre sırasıyla % 97.88 bakır ve % 93.20 çinko verimleriyle kazanılmıştır. Bu toplu, konsantre 60 gr/t KEX kullanarak pH 5.5 'ta. üretilmiştir. Anahtar Sözcükler : Flotasyon, Kompleks Cevher Havalandırma, Kükürt di oksit Konsantrasyon, Seçimli ve toplu flotasyon, Harköy -vi-
Özet (Çeviri)
EFFECT OF AERATION AND SOg IN THE FLOTATION OF HARKÖY LOW GRADE COMPLEX COPPER ORE ULU, Emin Faculty of Engineering Department of Mining Engineering, M.S. Thesis Supervisor : Prof.Dr.Gülhan özbayoğlu 69 Pages, February 1989 ABSTRACT The objective of this thesis is to investigate the concentration possibility of low grade complex sulphide sample from Harkby Ore Deposit containing 0.61 % Cu, 0.63 % Zn and 6.28 % Fe. The flotation method was applied either to produce saleable copper concentrate or a copper - zinc bulk concentrate suitable for further hydrometallurgical or pyrometallurgical treatment. The mineralogical analysis showed that chalcopyrite, sphalerite and pyrite were the main sulphide minerals in the ore sample. The dominant gangue mineral was quartz with minor amounts of sericite and calcite. Aeration and SOp alone or in combination were used for pyrite and sphalerite depression in the selective flotation of copper. The effects of pH, collector type and amount on the grade and recovery of copper were also investigated. These results were compared with the results -iii-obtained using Ca(OHİ: as depressant, A selective copper concentrate containing 20,52 % Cu, 4.45% Zn and 20.27 % Pe with 75.51 % copper recovery was produced by using 20 g/t AP 208 and 130 ml/jb; SOp solution with pH 1,1 at 7.5 flotation pH. A bulk concentrate was produced with 2.28 % Cu, 2.20 % Zn and 23.62 % Pe with 97.88 % and 93.20 % recoveries for copper and zinc sulphides, respectively. This bulk concentrate was produced by the addition of 60 g/t ' KEX at pH 5.5. Key Words : Plotation, Complex ore, Aeration, Sulphur dioxide, Concentration, Selective and bulk flotation,Harkby -iv-