Kil/pyronin B kompozitlerinin hazırlanması: Fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Preparation of clay/pyronin B composites: Study of photophysical properties
  1. Tez No: 470939
  2. Yazar: MOHAMMADREZA ROSTAMI KOSHKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ONGANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamızın amacı, Pyronin B (PyB) boyar maddesinin düşük konsantrasyonlarda (10-6 M- 10-5 M) kil ile etkileşimi sonucunda meydana gelen moleküler agregasyonu incelemektir. Bu amaçla, farklı boyar madde konsantrasyonlarında, farklı bekleme sürelerinde ve farklı pH'larda absorpsiyon ve emisyon spektrumları alındı. Ayrıca tüm numuneler için floresans yaşam ömür ölçümleri de yapıldı. Kil olarak kullanılan bentonit ile PyB bileşiğinin etkileşimi hem sıvı ortamda hem de ince filmlerde spektroskopik tekniklerle incelendi. Bu etkileşim neticesinde H-agregat oluştuğu gözlendi ve agregatın fotofiziksel karakterizasyonu gerçekleştirildi. Kil/PyB kompozit yapı, absorpsiyon, floresans, zamana bağlı floresans, XRD ve FTIR yöntemleriyle incelendi. O kompozitin morfolojik değişikliği SEM tekniği ile karakterize edildi. Kil/PyB etkileşimi zamana göre ve farklı pH'larda incelendi ve agregasyon olayı için en uygun pH bulundu. Kil/PyB ince filmi yapıldı ve özellikleri yukarıdaki yöntemlerle incelendi. Yapılan ince filmlerin farklı çözücüler ile etkileşimi incelendi ve bazıları için agregat pikinin şiddetinin değiştiği gözlendi. PyB'nin kil mineralleri tarafından adsorpsiyonu, temas süresi ve başlangıç adsorbat konsantrasyonuna bağlı olarak incelendi. Adsorpsiyon prosesinin izotermi Freundlich modeliyle uyumlu olup, lineer regrasyon korelasyon katsayısı 0,990 olarak bulundu. PyB'nin kil tarafından adsorpsiyonu yalancı ikinci dereceden kinetiğe uygunluk gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the aggregation produced from interactions between the Pyronin B (Py B) dye compound, in low concentrations, and bentonite clay particles. For this purpose, UV-Vis absorption, steady-state fluorescence and time resolved fluorescence spectra were taken in different conditions such as different pH, concentrations and waiting times. Beside all of these, fluorescence lifetimes of related to all samples were determined. In this study, interactions between PyB and clay minerals were studied in liquid solutions and thin films by using spectroscopic techniques. H-aggregate has been observed from these interactions and the photophysical properties of H-aggregate were investigated. The Clay/PyB composite structure has been studied by UV-Vis absorption, steady-state fluorescence, time-resolved fluorescence, XRD and FTIR techniques. Morphology of composite was studied with SEM technique. Interaction between clay and Py B was studied in different times and pH and the best pH for aggregation was found. Thin film of Clay/PyB composite was produced and characteristics of thin film were studied with above mentioned manners. Interactions between thin films and different solvents with different polarity so the intensity of aggregation peak changes were followed. The adsorption process of PyB by clay minerals was examined depending on contact time and initial asorbate concentration. An adsorption isotherm was good–fitted by the Freundlich model with a linear regression correlation value of 0.990. The adsorption of PyB by clay was in agreement with pseudo second–order kinetics.