Elektron çekici grupların bisiklik sistemlerin brominasyonu üzerine etkisinin incelenmesi ve farklı substratların amino trifenolat tungsten (VI) kompleksi katalizörlüğünde oksidatif brominasyonu
Investigation of the electronwith-drawing groups' effect on the bromination of bicyclic systems and oxidative bromination of different substrats in the presence ami̇no triphenolate tungsten (VI) complex catalyst
  1. Tez No: 470940
  2. Yazar: SARA TAŞKESENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Moleküler brom ile 2,3-dikarbometoksi benzobarrelenin düşük sıcaklık ve yüksek sıcaklık brominasyonu moleküler iskeletin düzenlenmesine ve bunun sonucunda da tamamen düzenlenmiş ürünlerin oluşumu ile sonuçlandı. 2,3-disiyano benzobarrelen molekülünün moleküler brom ile düşük sıcaklık brominasyonu hem düzenlenmiş hem de düzenlenmemiş ürünlerin oluşmasına neden olurken, moleküler brom ile yüksek sıcaklık brominasyonunda büyük oranda oluşan düzenlenmemiş ürünlerin yanında eser miktarda düzenlenmiş ürünlerde oluşmaktadır. Alkenler aktif halojenasyon ajanları keşfetmek için önemli substratlardır ve aynı zamanda bir metal katalizörü ile haloperoksidazların bioimimetik çalışmalarında yaygın olarak kullanılırlar. Amino trifenolat tungsten (VI) komplekslerinin çeşitli bileşikler üzerindeki bromo ve kloroperoksidatif aktiviteleri henüz geniş bir şekilde incelenmemiş olmakla beraber son sonuçlar amino trifenolat tungsten (VI) kompleksinin benzonorbornadien, 1-okten, 1,3,5-trimetoksibenzen, anisol 1-hekzin, inden, naftalin, benzofuran, 2-heptanon, dekanal gibi çeşitli bileşikler üzerinde bromo ve kloro haloperoksidatif olarak katalitik aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The low and high temperature bromination of 2,3-dicarbometoksibenzobarrelene with molecular bromine leads to rearrangements of the molecular skeleton and thus, leads to totally rearranged products. The low temperature bromination of 2,3-dicyano benzobarrelene with molecular bromine leads to both rearranged and non-rearrenged products, whereas the high temperature bromination of 2,3-dicyanobenzobarrelene leads largely to rearranged products and trace of non-rearranged products. Alkenes are important substrates for investigating active halogenating agents also used widely in biomimetic studies of haloperoxidation with a metal catalyst. In this study halogenation reactions are performed by amino triphenolate tungsten (VI) complex in presence of hydrogen peroxide and halogen anions. The bromo and chloroperoxidative activity of amino triphenolate tungsten (VI) complexes on different compounds have not been studied widely. Besides this, the recent results showed its catalytic performance in bromo and chloro haloperoxidation reactions on various compounds such as benzonorbornadiene, 1-octene, 1,3,5-trimethoxybenzene, anisole 1-hexine, indene, naphthalane, benzofurane, 2-heptanone, decanal.